Від перших кроків до сучасності – як змінювалися гривні за роки незалежності (фото)
Усіх героїв для купюр підбирали за принципом найбільшої причетності до творення державності

Українські гривні постійно оновлювались
Фото: УНІАН, pexels. Колаж: Pro Гроші
За часи незалежності змінювалась не лише економіка країни, не лише самі українці, а й наші гривні. Доволі часто купюри оновлювали свій дизайн до тих, якими ми знаємо їх сьогодні. Ба більше, молоде покоління навіть не уявляє, який вигляд мали перші українські гривні після розпаду Союзу.
Сайт Pro Гроші вирішив показати еволюцію купюр.
2.Одна гривня
3.Дві гривні
4.5 гривень
5.10 гривень
6.20 гривень
Як все починалось
У Верховній Раді Української РСР депутати голосують за введення національної валюти, пише ain.ua. Хтось пропонує назвати нову купюру "карбованець", хтось наполягає на назві "куна". Також навіть був варіант "український долар". Але все ж всі зійшлися на "гривні", адже так називалися українські гроші ще в "Повісті минулих літ".
Можливі ескізи майбутніх грошей пропонували різні художники. Та потім загальну концепцію, образи та кольорову гамму банкнот-переможців, орнаменти й унікальний шрифт розробляє Борис Максимов. Ескіз самої валюти робить заслужений художник України Василь Лопата.
Але скористаються цими ескізами не одразу. Попереду на економіку України чекає розвал Союзу та введення тимчасових купоно-карбованців.
Після цього купюри вже нових "гривень" друкують в Канаді та Великій Британії. Все через відсутність власного устаткування.
Загалом українська національна валюта переживе багато трансформацій до того, як президент України Леонід Кучма поставить підпис на Указі "Про грошову реформу в Україні" 25 серпня 1996 року. І саме з того часу у гаманцях українців з'являться перші українські гривні, що прийшли на зміну карбованцям.
Одна гривня
1996 рік
На лицьовій стороні (аверсі) зображений князь і Хреститель Русі Володимир Великий. Однак портретів Володимира Великого не збереглося, а тому існує здогадка, що художник Василь Лопата зобразив на купюрі сам себе.
На зворотному боці зображенні руїни Херсонеса, візантійського міста-держави Криму.

Цікавий факт: героїв купюр підбирали за принципом найбільшої причетності до творення державності. Її формування почалося ще з княжої доби, тому логічно, що на перших купюрах з'явилися князі.

2004 рік
Пізніше у Володимира Великого з'являється борода. Насправді сам князь її не ніколи мав, адже це притаманне більше московським царям. Також на зображенні додаються Святі.
На реверсі можна помітити вже не Херсонес, а Володимирград у Києві – головна цитадель столиці.

2006 рік
Надалі дана купюра не змінюватиме дизайн, проте ще 6 разів змінить колір. В кінцевому варіанті вона стане синьо-жовтою, якою ми знаємо її тепер.

Дві гривні
1996 рік
На даній купюрі зобразили сина Володимира Великого – Ярослава, якого згодом називатимуть Мудрим. За час його князівства було створено шедевр архітектури давньокиївського періоду – Собор Святої Софії, а тому саме він і зображений на реверсі.

1997 рік
Пізніше дизайн купюри дещо змінили, однак головного персонажа та зображення на реверсі залишили попередніми.

2004 рік
В цей час на аверсі біля зображення Ярослава Мудрого з'являється цитата: "Якщо будете жити в любові між собою, і Бог буде з вами".
На реверсі, крім Собору Святої Софії в Києві, також додається військове спорядження, предмети побуту й елементи декору часів Ярослава Мудрого, а ще збірник законів "Руська Правда".

5 гривень
1996 рік
Потім почалась козацька доба, тому вибір художника упав на Богдана Хмельницького. Купюра одразу була темно-синього кольору. А на реверсі видно родинну усипальницю гетьмана – Іллінську церкву у селі Суботів Черкаської області.
2004 рік
Пізніше купюра дещо змінила відтінок та стала такою, якою ми її знаємо сьогодні. Також дизайнери й оновили зображення самого Богдана Хмельницького.

10 гривень
1996 рік
Перша десятигривнева купюра була саме фіолетовою. Також не одразу було вирішено, що саме Іван Мазепа буде на ній зображений. Все через Леоніда Кравчука, який на той час переймався реакцією Москви.
На реверсній стороні можна помітити гравюрне зображення Києво-Печерської Лаври, однієї із найбільших християнських святинь країни.

1997 рік
Дизайн дещо змінився, але ключова персона та місця все ще такі, як в попередньому варіанті.
Цікавий факт: деякі експерти вважають, що на купюрах номіналом 10 гривень зображений не Іван Мазепа, а насправді це портрет його соратника Пилипа Орлика. На сайті президента навіть є петиція із вимогою прибрати помилковий портрет.

2004 рік
У цей час купюри стають червоно-малиновими й залишаються такими до сьогоднішніх днів.

20 гривень
1996 – 1997 роки
Перші такі банкноти надруковані в Канаді й були вони сіро-коричневого кольору. Існували ще ескізи номіналом 3 гривні та 25 гривень, але згодом від них вирішили відмовитися.
Пізніше через рік банкнота була вся уквітчана, а сам Іван Франко зовні помітно змінився.
2003 та 2018 роки
Надалі купюра стала зеленого кольору, а не червоного. Також дизайнери дещо змінили розміщення головного персонажа та Львівського оперного театру.
Через роки колір купюри став більш насиченим, а зображення на ній були чіткішими. Такою купюру ми бачимо і сьогодні.
Українську гривню вже визнавали однією з найкрасивіших і гармонійних валют у світі. Однак це не межа, і наша купюра ще не раз оновить свій дизайн, аби ставати ще кращою.
Читайте про те, як змінилася економіка України за 32 роки незалежності.Також вас може зацікавити те, як зниження врожайності зернових "вдарить" по економіці України.
Сподобалась стаття?