Торкнеться кожного українця: яких змін чекати через скасування карантину
Скасування режиму надзвичайної ситуації у зв’язку з пандемією COVID-19 спричинило чимало змін у житті українців

Українців чекають зміни в житті через скасування карантину
Фото: УНІАН, Pexels. Колаж: Pro Гроші
З 1 липня 2023 року в Україні не діють карантин і надзвичайна ситуація, оголошені через початок пандемії коронавірусної інфекції. Це тягне за собою деякі зміни, що стосуються фото в паспорті, доплат медичним працівникам, обов’язкової вакцинації тощо.
Про це повідомили фахівці "Юридичного порадника для ВПО".
Українці повинні знати, що зміниться в їхньому житті через скасування карантину, адже повертаються такі потреби як вклеювання фото у паспорт і фізична ідентифікація пенсіонерів. Відповідне рішення затвердила постанова Кабінету Міністрів №651 від 27 червня 2023 року.
- Вклеювання фото у паспорт-книжку
Українці, яким виповнилося 25 чи 45 років у період з 13.03.2020 по 24.01.2022, повинні до 1 серпня поточного року поновити власне фото у паспорті громадянина України зразка 1994 року. Хто не встигне, доведеться замінити документ на ID-картку.
- Фізична ідентифікація осіб Ощадбанком
В Україні під час дії надзвичайної ситуації у зв’язку з пандемією COVID-19 тимчасово зупинили обов’язкову процедуру фізичної ідентифікації. Цей процес необхідний двом категорія осіб:
- внутрішньо переміщеним особам, які отримують соціальну допомогу;
- пенсіонерам-ВПО з електронним пенсійним посвідченням.
Оскільки карантин більше не діє, процедуру відновлять з 1 вересня. Для цього вказаним категоріям українців треба особисто звернутися у будь-яке відділення Ощадбанку з документами.
"На практиці вказана норма може викликати низку проблем через неможливість проходження такої ідентифікації. Але сподіватимемося на реакцію правозахисної спільноти та позитивні зміни", – зазначили фахівці.
- Відпустка на період карантину
Працівники могли за власним бажанням взяти на роботі відпустку без збереження заробітної плати у зв’язку з пандемією (ч. 3 ст. 26 Закону України "Про відпустки"). Тепер це право не діє, проте на період воєнного стану дозволяється піти у таку відпустку на 15 календарних днів.
- Медпрацівники залишилися без доплат
Персоналам лікарень, що безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, запровадили доплати до посадового окладу. Вони також скасовуються.
- Скасовання деяких податкових пільг
Більше не буде звільнення від оподаткування операцій з ввезення на митну територію товарів, необхідних для запобігання COVID-19. Також зняли заборону на нарахування пені та штрафів за деякі порушення податкового законодавства. Але не варто забувати про пільги під час війни.
- Вакцинація стала необов’язковою
Досі рекомендується проходити вакцинацію від коронавірусної інфекції, але вже непотрібно зберігати COVID-сертифікати. Водночас в інших країнах вказані норми можуть досі діяти, тож варто заздалегідь дізнатися про вимоги іноземних держав щодо сертифікатів.
Нарахування виплат ВПО з 1 серпня
Внутрішньо переміщені особи отримують державну Фінансову допомогу. З 1 серпня більшості переселенців автоматично продовжать грошові виплати на шість місяців, тобто до кінця 2023 року. Про цей йдеться у постанові "Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб" від 11 липня.
Українці надалі отримуватимуть 2 000 грн на дорослих осіб і 3 000 грн на дітей і людей з інвалідністю. Втім декому на продовження виплат не варто розраховувати, зокрема в коштах відмовлять громадянам України за кордоном, які живуть там понад 30 днів без обґрунтованих причин.
Також допомога не передбачена особам, які повернулися до покинутого місця проживання, і українцям, засудженим за колабораціонізм.
Раніше сайт Pro Гроші писав, що в Україні хочуть повернути "нульове розмитнення" авто та розповідав, кому буде доступна послуга. Також ми повідомляли, що ще більше українців отримають 5 тисяч гривень компенсації.
Сподобалась стаття?