Новини Фінанси Економіка Бізнес Кар'єра Нерухомість Транспорт Індастрі ЖКГ Авто

Смерть родича в окупації: як оформити документи, щоб уникнути проблем зі спадщиною

Юристка розповіла, у якому випадку треба звертатися до суду під час оформлення свідоцтва про смерть родича в окупації

Фото: УНІАН. Колаж: Pro Гроші

Як оформити свідоцтво про смерть родича в окупації

Фото: УНІАН. Колаж: Pro Гроші

В умовах повномасштабної війни важко встановити факт загибелі людини на тимчасово окупованій російськими військовими території України.

Про це, як отримати свідоцтво про смерть родича, аби в майбутньому не мати проблем із оформленням спадщини, розповіла Марта Фучко, головний юрист сектору "Коломийське бюро правової допомоги" відділу правової допомоги.

За словами юристки, лікарське свідоцтво про смерть, довідка про перебування тіла в приміщенні патологоанатомічного відділення, протокол огляду тіла, отримані від окупантів, не мають жодної юридичної сили на території, підконтрольній українській владі, тому це є перешкодою реєстрації смерті та оформлення спадкових прав. Тому, якщо родичі померлого звернуться до органу державної реєстрації актів цивільного стану, то отримають відмову у проведенні реєстрації у зв’язку з тим, що пред’явлені документи не є підставою для державної реєстрації смерті.

Документи окупантів є в Україні недійсними

Документи видані окупаційними органами є недійсними та не можуть братися до уваги для встановлення смерті особи. Частинами 2, 3, 4 ст. 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їхня діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законодавством України. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

"Встановлення зв’язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України", – наголосила юристка.

Хто має проводити реєстрацію смерті

Згідно із українським законодавством, державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі:

  • документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою;
  • рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або оголошення її померлою.

"У разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті необхідно звернутися до суду із заявою про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території та отримати відповідне рішення", - уточнила Марта Фучко.

У якому випадку треба йти до суду

Згідно з ч. 1 ст. 317 Цивільно-процесуального кодексу України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. Дана категорія справ розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду. Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

Заявник звільняється від сплати судового збору

Відповідно до п. 21 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір", заявник у справі за заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, поданій у зв’язку із тимчасовою окупацією території України, що призвело до вимушеного переселення з тимчасово окупованої території України звільняються від сплати судового збору.

Щоб встановити факт смерті особи на тимчасово окупованій території необхідно:

  • Звернутися до органу державної реєстрації актів цивільного стану, щоб отримати відмову у проведенні реєстрації смерті.
  • Звернутися із заявою про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території, отримати рішення.
  • Звернутися до органу державної реєстрації актів цивільного стану для проведення реєстрації смерті.

Раніше ми розповідали, як родичам отримати виплати після смерті пенсіонера. Також сайт Pro Гроші писав, як ВПО можуть пітвердити страховий стаж, якщо трудова книжка в окупації.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Стрічка новин

Дивитися всі

Ексклюзив редакції

Дивитися всі
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.