Новини Фінанси Економіка Бізнес Кар'єра Нерухомість Транспорт Індастрі ЖКГ Авто

Пенсії вчителів – у якому віці педагоги йдуть на заслужений відпочинок

Розбирались, як треба правильно рахувати трудовий стаж для виходу працівника освіти на пенсію

Фото: УНІАН. Колаж: Pro Гроші

Вчителі мають право на пенсію за вислугу років

Фото: УНІАН. Колаж: Pro Гроші

Працівники освіти, як і інші українці, мають право вийти на пенсію за вислугою років.

Сайт Pro Гроші розбирався, які умови виходу на заслужений відпочинок для працівників освіти.

Хто має право виходу на пенсію

Згідно з Законом України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", пенсія вчителям призначається за наступних умов:

  • пенсію за віком можна отримати після досягнення пенсійного віку (від 60 до 65 років залежно від тривалості набутого страхового стажу);
  • з 2021 року пенсія призначається тим особам, які досягли віку 60 років та мають страховий стаж не менше 28 років.

Якщо працівник раніше не отримував пенсію іншого виду (наприклад, за інвалідністю або вислугою років), він має право на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій за умови, що:

  • на день досягнення пенсійного віку працівник освіти працює в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років,
  • має страховий стаж чоловік – 35 років, жінка – 30 років у закладах державної або комунальної форми власності на посадах, які дають право на призначення пенсії за вислугу років.

Пенсія за вислугу років

Пенсія за вислугу років може бути призначена незалежно від віку за умови наявності стажу на відповідних посадах не менше як:

  • 25 років станом на 01 квітня 2015 року;
  • 25 років 6 місяців станом на 01 січня 2016 року;
  • 26 років 6 місяців станом на 11 жовтня 2017 року.

Постановою Кабінету Міністрів України 04.11.1993 № 909 визначено перелік закладів, установ та посад, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років. Незалежно від форми власності або відомчої належності освітніх установ до вислуги років враховується робота у закладах:

  • загальної середньої освіти на посадах вчителів, викладачів, вихователів, директорів та інших;
  • дошкільної освіти на посадах вихователів, музичних керівників, директорів (завідуючих) та інших;
  • позашкільної освіти на посадах художніх керівників, керівників, завідуючих, директорів та їх заступників.

Пенсія за вислугу років призначається за умови звільнення з посади, яка дає право на цей вид пенсії. За наявності підстав, працівнику освіти може бути призначено інший вид пенсії (по інвалідності чи у зв’язку з втратою годувальника). У цьому разі працівнику надається право самостійно робити вибір.

Розмір призначеної пенсії

Розмір пенсії визначається з урахуванням всього набутого страхового стажу (починаючи з 01.07.2000) та заробітної плати, з якої сплачено страхові внески. Також, за бажанням працівника, додатково враховується заробітна плата за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 30 червня 2000 року.

Раніше сайт Pro Гроші пояснював, хто має право на пенсію за вислугу років. Більше про пенсії, субсидії та інші соціальні виплати читайте в нашій спецтемі.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Стрічка новин

Дивитися всі

Ексклюзив редакції

Дивитися всі
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.