Новини Фінанси Економіка Бізнес Кар'єра Нерухомість Транспорт Індастрі ЖКГ Авто

Пенсії в Україні: як зміняться майбутні виплати українцям через війну

З'ясовували, як мають намір проводити оптимізацію заробітку, аби зменшити негативний вплив війни та карантину на розмір пенсій

Фото: Pexels, УНІАН. Колаж: Pro Гроші

Деяким українцям проведуть "оптимізацію" заробітку

Фото: Pexels, УНІАН. Колаж: Pro Гроші

Під час повномасштабної війни в нашій країні значно знизилися зарплати. Але законом передбачена можливість виключати із періоду, за який враховується зарплата для обчислення пенсії, місяці із невигідним заробітком (низькими коефіцієнтами).

Про це йдеться в роз’ясненні Пенсійного фонду України.

Як зазначили у ПФУ, заробітна плата людини за кожен місяць враховується для обчислення пенсії через індивідуальний коефіцієнт зарплати, який визначається шляхом співставлення заробітної плати людини із середньою зарплатою по Україні у цьому місяці.

Торік пенсійне законодавство доповнили нормою, згідно з якою, якщо це доцільно, можливо виключати як невигідні місяці заробітної плати, нарахованої в період воєнного стану та впродовж трьох місяців після його припинення.

Поряд з цим можливість виключати при обчисленні пенсії періоди з невеликим заробітком у зв’язку з особливим станом було передбачено законодавством і раніше — у зв’язку з введенням карантину: з місяця його запровадження у 2020 році та шести календарних місяців після його завершення.

"Тобто, місяці роботи під час карантину та воєнного стану, за які сплачено внески, буде "враховано до страхового стажу, а невигідний заробіток для обчислення пенсії за цей час (якщо коефіцієнт зарплати низький в порівнянні з іншими місяцями періоду) можна не враховувати", — йдеться в роз'ясненні.

Оптимізація заробітку

Можливість виключення місяців із "невигідною" заробітною платою передбачено саме для того, щоб мінімізувати негативний вплив карантину та воєнного стану на розмір пенсії, пояснили у ПФУ.

Таке виключення називають "оптимізацією" заробітку. Порядок "оптимізації" заробітної плати для обчислення пенсії визначено статтею 40 закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування". При оптимізації можливо виключити із підрахунку зарплати періоди до 60 календарних місяців страхового стажу підряд, але не більш як 10% тривалості страхового стажу.

Додатково, понад 10% тривалості страхового стажу, може бути виключено заробіток за періоди:

  • карантину, воєнного стану, строкової військової служби;
  • навчання;
  • догляду за особою з інвалідністю І групи або дитиною з інвалідністю;
  • догляду за людиною, яка за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду;
  • догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

"Після проведення "оптимізації" період, за який враховується заробітна плата для обчислення пенсії, не може бути меншим ніж 60 календарних місяців", — йдеться в роз’ясненні.

Чи врахують роботу за кордоном у стаж

Як ми писали раніше, набутий трудовий стаж на території кожної з країн може враховуватися для визначення права на пенсію у разі відсутності необхідного страхового стажу.

Якщо, наприклад, людина офіційно працювала в Естонії, то, згідно з домовленістю між Україною та Естонською Республікою в галузі соціального забезпечення, кожна країна розраховує пенсію на основі стажу, отриманого на її території.

Проте набутий стаж на території кожної з країн може враховуватися для визначення права на пенсію у разі відсутності необхідного страхового стажу.

Тому стаж, набутий в Естонії, може бути врахований при нарахуванні пенсії в Україні.

Як відомо, середній розмір пенсії в Україні після індексації становить 5 238 гривень.

Який середній розмір пенсії в Україні-2023

  • понад 10 тисяч гривень отримують 9,9% пенсіонерів;
  • від 5 тисяч гривень — 23,1%;
  • від 4 до 5 тисяч гривень — 15,3%;
  • від 3 до 4 тисяч гривень — 21,3%;
  • від 2 до 3 тисяч гривень — 29,8%.

Раніше ми розповідали, через які помилки українці втрачають пенсійні виплати. Також ми писали, хто не зможе підвищити свої виплати до виходу на пенсію. Більше про пенсії, субсидії та інші соціальні виплати читайте в нашій спецтемі.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Стрічка новин

Дивитися всі

Ексклюзив редакції

Дивитися всі
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.