Новини Фінанси Економіка Бізнес Кар'єра Нерухомість Транспорт Індастрі ЖКГ Авто

Мобілізація в Україні: чи можуть у призовників забирати телефон

Розповідаємо, чи можуть представники ТЦК, військові та правоохоронні органи вилучати особисті речі

Фото: УНІАН, Pexels. Колаж: Pro Гроші

Вилучати особисті речі правоохоронні органи можуть лише на підставі правопорушення

Фото: УНІАН, Pexels. Колаж: Pro Гроші

В Україні триває загальна мобілізація, під час якої у військовозобов'язаних можуть забирати телефони або інші особисті речі. Але робити це можна лише за належних підстав.

Про це розповіли правозахисники у коментарі виданню "Фокус".

Чи мають право представники ТЦК забирати у призовників телефони та інші особисті речі?

За словами юристів, ні представники ТЦК, ні військові та поліцейські, які стоять на блокпостах, не мають права вилучати особисті речі у військовозобов'язаних. Ба більше, це передбачено чинним законодавством.

Тобто, виходить, що наразі не існує жодного нормативного акта, який би дозволяв співробітникам ТЦК вилучати будь-які особисті речі осіб на вулиці, в інших громадських місцях або вдома.

"Єдине виключення становить перевірка документів особи та поверхневий огляд її транспортного засобу на блокпостах. Але слід зазначити, що навіть на блок-постах військові та поліція не мають права вилучати будь-які особисті речі, які не містять явних ознак злочину", – каже адвокат Юрій Сергієнко.

Також правозахисники зазначили, що особам зовсім необов'язково здавати свій телефон, якщо це пропонують зробити співробітники ТЦК. Варто пам'ятати, що примусово вилучати особисті речі у військовозобов'язаних ніхто не може.

"Теоретично випадки огляду телефону військовозобов'язаного можливі в межах Порядку перевірки документів в осіб, огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян під час забезпечення заходів правового режиму воєнного стану", – зазначив юрист Дмитро Лазебний.

Однак для цього мають бути чіткі підстави, а надавати телефон для огляду особи повинні самостійно.

Коли можуть вилучати особисті речі?

Як пояснив адвокат Юрій Сергієнко, вилучати особисті речі у громадян можуть на підставі ухвали слідчого судді про обшук, огляд, або якщо певні речі є знаряддям злочину чи адміністративного правопорушення.

Для того, аби на законних підставах забрати особисті речі, правоохоронці мають скласти відповідний протокол вилучення за участі понятих. Після цього вилучені предмети передаються на зберігання до спеціальних приміщень в органах поліції до судового рішення.

За яких підстав у громадян можуть вимагати пред'явити військово-облікові документи?

  • Коли зовнішні ознаки особи чи транспортного засобу, чи дії особи дають достатні підстави вважати, що вона причетна до скоєння правопорушення, або транспортний засіб може бути знаряддям чи об'єктом скоєння цього правопорушення.
  • Коли в особи є зброя, боєприпаси, наркотичні засоби й інші речі, обіг яких обмежений, потребує дозволу або вони заборонені для зберігання.
  • Коли особа перебуває в місці скоєння кримінального, адміністративного правопорушення, ДТП чи іншої надзвичайної події.
  • Коли особа порушила відповідні заборони на території, де запроваджено правовий режим воєнного стану.
  • Якщо особа перебуває на території чи об'єкті зі спеціальним режимом.

Раніше ми розповідали, що робити придатному до служби, якщо раптово стало зле. Також ми писали, що ТЦК вигадують нові способи мобілізації. Більше про мобілізацію в Україні читайте в нашій спецтемі.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Стрічка новин

Дивитися всі

Ексклюзив редакції

Дивитися всі
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.