Благодійність під юридичним захистом: що потрібно знати про договір пожертви
Розповідаємо, що таке договір пожертви, хто його укладає та чим він відрізняється від дарування
Юридичні нюанси договору пожертви
Фото: Pixabay
Договір пожертви – це важливий юридичний інструмент, який використовується для передачі майна чи коштів із конкретною метою, наприклад, для допомоги нужденним або фінансування соціальних проєктів.
Про те, що таке договір пожертви та чим він відрізняється від угоди дарування, пояснили на офіційному порталі Лозівської міської ради.
Благодійна діяльність ґрунтується на добровільній основі, що означає надання допомоги без очікування будь-якої матеріальної вигоди. Якщо ж благодійник отримує дохід від своєї діяльності, вона вже не підпадає під визначення благодійної.
Закон України "Про благодійну діяльність та благодійні організації" визначає, що благодійна пожертва – це безплатна передача від благодійника до бенефіціара:
- майна;
- майнових прав;
- грошових коштів.
В чому особливість договору пожертви
З погляду юриспруденції, договір пожертви прирівнюється до договору дарування. Хоча цей тип договору рідко засвідчується нотаріально, він часто використовується для регулювання майнових відносин між сторонами.
Пожертва може бути у формі передачі рухомого або нерухомого майна, грошей чи цінних паперів із чітко визначеною метою. Сторонами такого договору можуть бути:
- Держава
- Фізичні особи.
- Юридичні особи.
- Територіальні громади.
Важливою відмінністю пожертви від звичайного дарування є її спрямованість на досягнення конкретної мети. Кошти або майно, передані за договором пожертви, мають бути використані за визначеним призначенням, наприклад, для лікування або будівництва храму тощо. За відсутності такої умови пожертвування розглядається як звичайне дарування.
Однією з вимог для укладання договору є дієздатність сторін. Цивільний кодекс України (ст. 720) також передбачає додатковий захист для осіб, які знаходяться під опікою або не досягли повної дієздатності — їхнє майно не може бути пожертвуване опікунами або батьками.
Що буде, якщо майно не використовується за призначенням
Пожертвувач має право контролювати використання пожертви згідно з умовами договору. Якщо використання пожертви за призначенням стає неможливим, її перенаправлення на інші цілі можливе лише за згодою пожертвувача або через рішення суду в разі його смерті чи ліквідації(для юридичних осіб).
Також пожертвувач або його правонаступники можуть вимагати розірвання договору, якщо пожертва не використовується за призначенням. Термін позовної давності для таких вимог становить один рік.
Договір пожертви набуває чинності з моменту прийняття пожертви. Наприклад, якщо йдеться про грошові кошти, то моментом укладання договору вважається зарахування коштів на рахунок бенефіціара. Проте він може відмовитися від пожертви до її фактичного отримання.
Згідно із законодавством, договори пожертви не потребують обов’язкового нотаріального посвідчення. Проте у договорі повинна бути чітко вказана мета використання пожертвуваних коштів або майна.
Раніше ми писали, як ділиться спадщина між дітьми від різних шлюбів, а також які способи передачі майна існують в Україні.
Сподобалась стаття?