Новини Фінанси Економіка Бізнес Кар'єра Нерухомість Транспорт Індастрі ЖКГ Авто

Барʼєр для українців? Що неможливо зробити без військового квитка

Експерт також розповів про те, чи є певна відповідальність за відсутність даного документа

Фото: УНІАН. Колаж: Pro Гроші

В Україні вже більше року триває загальна мобілізація

Фото: УНІАН. Колаж: Pro Гроші

В Україні під час дії воєнного стану військовий квиток став обовʼязковим ледь не всюди. Він визначає належність військовозобов’язаного до виконання військового обов’язку. Без даного документу навіть неможливо стати на облік безробітних. Та чи можуть без нього мобілізувати, а також чи є покарання за його відсутність, знають не всі.

На дані питання в коментарі сайту Pro Гроші відповів керуючий партнер ЮК Winner Ігор Ясько.

Працевлаштування чи навчання

Прийняти на роботу чи зарахувати на навчання призовника/військовозобов'язаного можуть після підтвердження того, що він став на військовий облік. Відповідно до статті 24 КЗПП ви маєте подати відповідний військово-обліковий документ.

За п. 34 Постанови №1487 "Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів" підприємства, установи та організації повинні перевірити під час прийняття на роботу чи навчання наявність даного документа.

Виходить, що без нього жоден військовозобовʼязаний українець не зможе вступити до вишу та отримати нову роботу.

Облік безробітних

У Центрах зайнятості така ж історія, як і на підприємствах, тільки їх обов’язок регулюється п. 63 Постанови №1487. Тому у переліку документів, які необхідно подати до Центру зайнятості за Постановою №446 "Про затвердження Порядку реєстрації, перереєстрації зареєстрованих безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу", є і військовий квиток.

Винятки стосуються лише ВПО та осіб, які перебувають на території громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації.

РАЦС

Заява про державну реєстрацію та розірвання шлюбу містить обов’язкову для заповнення графу "Відношення до військової служби". Там потрібно зазначити такі дані про людину:

 • місце обліку (назва ТЦК);

 • назва міста;

 • номер поштової скриньки військової частини;

 • військове звання (категорія) (стосовно призовників зазначається "призовник");

 • серія та номер військового квитка (тимчасового посвідчення) або посвідчення про приписку.

Все через те, що органи РАЦС за пунктом 57 Порядку №1487 зобов’язані в семиденний строк надати інформацію про зміну сімейного стану:

 • ТЦКСП;

 • Центральному управлінню або регіональним органам Служби безпеки України;

 • відповідному підрозділу Служби зовнішньої розвідки України.

При цьому, заяву приймають і без наявності самого квитка, адже за статтею 20 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в умовах воєнного стану не можуть бути обмежені права і свободи громадянина, передбачені частиною другою статті 64 Конституції України. Серед них і конституційне право на шлюб.

Перетин кордону

Без дозволу ТЦКСП і наявності військово-облікових документів цього зробити не можна.

Планова допомога у лікарні

У лікарнях повідомили, що у разі необхідності довготривалого лікування чи запланованої операції в пацієнта вимагатимуть військово-обліковий документ.

Наказ МОЗ №507 визначає, що у плановій госпіталізації може бути відмовлено лише у разі:

 • завантаження понад 70% ліжкового фонду терапевтичного профілю;

 • завантаження понад 50% ліжкового фонду хірургічного профілю;

 • за рішенням структурних підрозділів з питань охорони здоров'я обласних, Київської міської воєнних адміністрацій, з урахуванням тактичної ситуації.

А також, наприклад, є окремі положення щодо обов’язку повідомляти ТЦКСП. Наприклад, за Законом "Про військовий обов'язок і військову службу", керівники лікарень під час проведення призову на строкову військову службу зобов’язані протягом трьох днів повідомити відповідні ТЦК про громадян призовного віку, які перебувають на стаціонарному лікуванні.

Чи можуть мобілізувати без військового квитка

У такому випадку вам можуть вручити повістку для уточнення даних, а після цього зобовʼяжуть стати на військовий облік. Та зверніть увагу, що працівники ТЦКСП можуть вручати повістки незалежно від місця вашої реєстрації.

Яка відповідальність за відсутність військового квитка

За зіпсуття або недбале зберігання військово-облікових документів, яке спричинило їхню втрату, передбачений штраф. Ви заплатите від тридцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 510 грн до 850 грн, стаття 211 КУпАП).

Скажімо так, якщо про порушення правил військового обліку дізнаються, може бути застосовано штраф, а також особу поставлять на облік, – говорить експерт.

Але це не означає обов’язково мобілізацію, адже після уточнення даних спочатку громадянин має пройти ВЛК, отримати медичний висновок про придатність, а потім чекати, чи буде йому видане мобілізаційне розпорядження.

Раніше ми розповідали, за яких умов роботодавець може вручити повістку. Також ми писали, як мають вручатися повістки призовникам. Більше про мобілізацію в Україні читайте в нашій спецтемі.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Стрічка новин

Дивитися всі

Ексклюзив редакції

Дивитися всі
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.