Новини Фінанси Економіка Бізнес Кар'єра Нерухомість Транспорт Індастрі ЖКГ Авто

1991 vs 2023: порівняння економіки України та життя людей через десятиліття

Після проголошення незалежності у 1991 році наша країна зіткнулася зі складним економічним періодом

Фото: УНІАН, pexels. Колаж: Pro Гроші

Економічне життя українців зазнало змін

Фото: УНІАН, pexels. Колаж: Pro Гроші

За роки незалежності Україна переживала різні часи. Були як злети, так і падіння, адже держава зовсім молода. Однак завдяки цьому досвіду сформувались сучасні українці, які мають чимало відмінностей від тих громадян, що були у 1991 році.

Про те, як жили українці у перший рік незалежності та сьогодні, розповіла сайту Pro Гроші фінансова планерка iPlan.ua Ульяна Гринчевська.

Зміст
1.Зарплата
2.Інфляція
3.Де українці зберігали гроші
4.Можливість інвестування

Зарплата

Середня заробітна плата в Україні в 1991 році становила 479,70 рублів (так, тоді ще були "рублі") або близько 280 доларів. Зміни спіткали українців на кожному кроці й вже в 1992 році середня зарплата була 5 832,88 купона або 28,04 долара.


На сьогодні, згідно з даними work.ua, середня зарплата українців становить 17 500 гривень або близько 460 доларів.

Інфляція

Після проголошення незалежності України у 1991 році країна стикнулася зі складним економічним періодом, пов'язаним з високою інфляцією та економічними труднощами.

"Лібералізація цін" та перехід до ринкової економіки в умовах дефіциту споживчих товарів дійсно призвели до значного зростання вартості багатьох товарів і послуг, а це вплинуло на життя населення.

У 1992 році дефіцит бюджету України становив 12,2% від ВВП. Через те, що в той період у країни не було вільного доступу до ринків капіталу, то наш бюджет був профінансований переважно коштом емісії грошей. Через ці дії інфляція сягнула 2 000%.

Цікавий факт з історії: Україна стала "світовим рекордсменом" за рівнем інфляції серед країн, що не перебувають у стані війни.

Пам’ятаю розповідь від свого батька про те, що в цей період він купував меблі в будинок за 2 мільйони купонокарбованців. Це, щоб ви краще зрозуміли, наскільки була висока інфляція.
Уляна Гринчевська

Уляна Гринчевська

Фінансова радниця Iplan.ua, практикуючий банкір


Сьогодні ситуація з інфляцією "виглядає кращою". Ще у 2022 році вона була на рівні 26%, а зараз – близько 11%. Тут велику роль відіграли:

  • правильні дії з боку НБУ (фіксований курс гривні до долара);

  • встановлення низки лімітних обмежень щодо зняття готівки тощо.

Де українці зберігали гроші

Ще у 1991 році багато людей тримали гроші на "книжках". Інших альтернатив щодо зберігання коштів не було.

Зараз же у нас є вибір в інструментах:

  • депозити;

  • ОВДП (гривневі й валютні) тощо.

Також, в країні на сьогодні 67 банків (15 з яких є системно важливими для країни), а тому люди мають широкий вибір, де зберігати заощадження.

Можливість інвестування

В 1991 році українці не мали доступу до ринків капіталів, а відповідно не могли інвестувати у фондовий ринок. Та сучасні громадяни можуть вкладати кошти в:

  • акції міжнародних компаній;

  • облігації;

  • золото тощо.

І це гарна новина, адже сьогодні люди можуть самостійно подумати про свій "пенсійний капітал".


Та варто розуміти, що хоч українці й пережили високу інфляцію, втрату коштів з "книжок", МММ, економічні кризи, але рівень нашої фінансової грамотності суттєво збільшується. Наприклад, за методологією ОЕСР, загальний індекс фінансової грамотності України у 2021 році становить 12,3 бала (або 58% від його максимального значення – 21 бал). І це не може не тішити, адже це означає, що люди виносять правильні уроки з минулого.

Читайте про те, як змінилася економіка України за 32 роки незалежності. Також вас може зацікавити те, як зниження врожайності зернових "вдарить" по економіці України.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Стрічка новин

Дивитися всі

Ексклюзив редакції

Дивитися всі
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.