Початок повномасштабної війни суттєво вплинув на фінансовий стан пересічних громадян, адже хтось втратив спосіб заробітку, хтось інвестував в будівництво, яке було зруйноване ракетними обстрілами з боку РФ тощо. Зараз українці часто ставлять собі питання: "Яким буде наше фінансове майбутнє"? Але на нього мало хто знає чітку відповідь.
Саме щодо питання сайт Pro Гроші поспілкувався з доктором економічних наук, професором та заслуженим економістом України Олексієм Плотніковим.
2.Прогнози щодо економічної стабільності та доходів населення
3.Які зараз можливості пропонуються українцям для інвестування
4.Перешкоди, які можуть вплинути на фінансове майбутнє населення
5.Які заходи вживаються для підтримки фінансового розвитку українців
Які фактори впливатимуть на фінансове майбутнє українців
Перший та головний чинник – це війна, завершення воєнного стану, наша перемога та її формат. Треба розуміти, якою Україна вийде з війни, які будуть питання з відбудовою, що саме треба буде відбудовувати, якою буде місія нашої країни у світі, як нам допомагатиме світова спільнота тощо.
Другий важливий чинник – українці, які виїхали за межі України, чи повернуться вони додому назавжди. Тут найважливіше зрозуміти – що саме з боку уряду потрібно для цього зробити, наприклад, яку роботу потрібно їм запропонувати, заробітну плату та інші можливості.Олексій Плотніков
Доктор економічних наук, професор та заслужений економіст України
Українцям, які повертаються з-за кордону, потрібно розуміти, який у них в рідній країні буде розвиток, що конкретно їм запропонує уряд. Це все безпосередньо впливатиме на фінансові складові та фінансове майбутнє пересічних громадян.
Прогнози щодо економічної стабільності та доходів населення
За словами експерта, наразі існує три сценарії, які можуть розвиватися в залежності від кількох чинників, наприклад, подій на фронті, зовнішньої грошової допомоги, курсу гривні до іноземних валют тощо.
- Оптимістичний прогноз – якщо війна закінчиться до кінця 2023 року, то розпочнеться відбудова, з'явиться трамплін для інвестицій за межі України, побільшає кількість робочих місць, що, скоріш за все, дасть поштовх для повернення громадян, які зараз знаходяться за кордоном.
- Реалістичний прогноз – завершення війни у першій половині 2024 року й знову ж таки, відбудова країни, надходження іноземної валюти, повернення українців додому тощо.
- Песимістичний прогноз – він можливий у випадку, якщо буде незрозуміло, як довго ще триватиме війна в Україні, чи захочуть й надалі нам допомагати міжнародні партнери, що буде з робочими місцями та виплатами.
Думаю, що всі інші чинники, окрім війни, залежатимуть від країни, від нас, як ми будемо йти, за якою програмою, як будемо залучати іноземних інвесторів, хто буде нам допомагати тощо. Всі сценарії, окрім фактора війни, залежатимуть від того, як країна обере свій шлях, – зазначив економіст.
Які зараз можливості пропонуються українцям для інвестування
Експерт пояснив, що зараз ці можливості дещо обмежені, але, наприклад, є військові облігації в "Дії", тобто просто взявши в руки телефон можна вкласти в них свої гроші, якщо, звичайно, вони є.
Ще є відкриття депозитів в банківських установах, там в принципі відсотки непогані, але все ж таки вони змагаються з інфляцією і не завжди перемагають. Щодо інших інвестицій, можна вкладати в іноземну валюту, нерухомість тощо. Але сказати, що пересічні громадяни можуть просто взяти та інвестувати гроші в якийсь проєкт, на жаль, не можна.Олексій Плотніков
Доктор економічних наук, професор та заслужений економіст України
Наразі такі механізми не розроблені, на ринку немає якихось привабливих пропозицій. Знову ж таки, ми стикаємося з питанням війни, коли це все закінчиться, можливо, й в Україні можна буде інвестувати у щось вагоме.
Перешкоди, які можуть вплинути на фінансове майбутнє населення
Насамперед це стосується перешкод макрорівня, наприклад:
- якщо війна затягнеться на роки;
- якщо зменшиться західна допомога та нічим буде покривати дефіцит бюджету;
- можливо скорочення заробітних плат бюджетників, питання з виплатами пенсій, стипендій тощо.
Тобто, це є можливими перешкодами, які йдуть на шляху до фінансового благополуччя пересічних громадян. Але, все ж таки, фактори закінчення війни та відбудови й зростання України повинні мати позитивний вплив на фінансовий стан населення.
Які заходи вживаються для підтримки фінансового розвитку українців
Зараз в Україні всі надходження з бюджету йдуть на сектор оборони та безпеки. А з іноземної допомоги та інших грошей виплачуються витрати бюджетникам, соціальні виплати, фінансується медицина, освіта тощо, – каже експерт.
Тобто, можна вважати, що це є прикладом того, що саме зараз відбувається в країні, як громадяни можуть оцінювати свій фінансовий стан та якось планувати свої доходи. Олексій Плотніков зазначив, що на державному рівні у сфері фінансового забезпечення робиться все, що можливо за умов війни.
Раніше ми розповідали, який курс долара був би оптимальним для українців у 2023 році. Також ми писали, як зараз реагує економіка на війну з Росією.
Сподобалась стаття?