Наприкінці 2022 року Уряд подав законопроєкт №8222, який передбачає велику реформу системи оплати праці держслужбовців. Парламент у липні встиг прийняти документ за основу, тож не виключено, що вже з січня 2024 року зміни наберуть чинності. Вони стосуються премій, надбавок, мінімальних окладів тощо.
Експерт з інвестицій та фінансових ринків Андрій Богатирьов розповів, що конкретно змінить новий закон.
У пояснювальній записці ініціатор реформи, прем’єр-міністр Денис Шмигаль зазначив, що "нова система посилить роль посадового окладу та допоможе усунути зловживання під час нарахування додаткових виплат і премій". Пояснюючи необхідність змін, автори приводять аргументи стосовно корупції у структурних органах, несправедливого розподілу видатків тощо.
Реформа передбачає такі нововведення для працівників державного сектору:
- класифікація посад відповідно спеціального каталогу;
- оплата праці на основі класифікації з єдиним підходом для всіх службовців;
- врахування об’єктивних факторів при розрахунку зарплати – кваліфікації, досвіду, складності посадових обов’язків, ефективності виконання завдань та ін.;
- прозорість і прогнозованість заробітної плати;
- розподіл зарплати на сталу та варіативну складові;
- розмір премії за місяць – не більше 30% від посадового окладу, за квартал – до 90%;
- надбавка за вислугу років – 2% посадового окладу за кожний календарний рік, але не більше 30%;
- мінімальний розмір зарплати держпрацівника – два прожиткові мінімуми для працездатних осіб.
"Це, звісно, формалізм. Я не можу уявити компетентну людину на відповідальній посаді, яка отримує такий дохід навіть приблизно", – зауважив експерт.
Іншими словами, після ухвалення законопроєкту планується збалансувати систему оплати праці та нівелювати всі нерівності, які існують в галузі державного управління. Корупція та "договірняки" залишаться у минулому, на заміну прийдуть обґрунтування розміру зарплати, справедливий підхід на всіх рівнях, привабливість роботи для молоді.
Кому можуть дозволити працювати дистанційно
Раніше ми розповідали, що у Верховній Раді зареєстрували ініціативу щодо внесення змін у Кодекс законів про працю. Вони передбачають доповнення Кодексу причиною, яка дозволяє працівнику офіційно перейти на дистанційну роботу. Виконувати свої посадові обов’язки з дому зможуть батьки, чиї діти до 14 років навчаються онлайн.
"Законопроєкт спрямований на створення сприятливих умов роботи для батьків, чиї діти навчаються дистанційно у закладах загальної середньої освіти", – йдеться у пояснювальній записці.
Водночас співробітник отримуватиме стабільну заробітну плату, розмір якої не відрізнятиметься від попереднього. Автори документи впевнені, що нововведення допоможе українцям з дітьми простіше поєднувати роботу і виховання, не вдаючись до послуг нянь чи підмоги родичів/друзів.
Раніше сайт Pro Гроші писав, що в Україні хочуть підвищити зарплату деяким медичним працівникам. Також ми повідомляли про тисячі гривень штрафу та інші покарання, і розповідали, за що можна "попасти" на роботі.