UA RU

Ринок праці у ритейлі переживає не найкращі часи: що змінилося для українців

Частка компаній, які не можуть виплачувати зарплатню співробітникам, збільшилася на 6% за час війни в Україні

Колаж: Pro Гроші

Зарплати зменшуються, а штат скорочують: такі реалії ринку ритейлу в Україні

Колаж: Pro Гроші

Українські ритейлери намагаються оптимізувати роботу свого штату, проте війна в Україні вже сім місяців не дозволяє підприємцям стабілізувати діяльність та повернутися до довоєнного рівня. Асоціація ритейлерів України представила дослідження стосовно змін на ринку праці, результати виявилися необнадійливими.

Подробиці повідомили на офіційному сайті RAU.

Скорочення штату співробітників

Зрозуміло, що економічна ситуація у державі залишається нестабільною, що не могло не вплинути на організацію робочого середовища. Далеко не всі ритейлери мають змогу не те що наймати нових співробітників у штат, а оплачувати зарплатню на довоєнному рівні команді, яка вже працює.

Згідно дослідження, погіршений фінансовий стан довів до того, що збільшилася кількість компаній, які взагалі не мають змоги платити працівникам. Ця частка збільшилася на 6% – з 18% до 24%. Лише шоста частина опитуваних ритейлерів відповіла ствердно на питання про збереження окладу на рівні 30-60% від довоєнного.

На жаль, чисельність підприємств, які змогли зберегти виплати у розмірі 60-90%, стала вдвічі меншою. Про підвищення виплат взагалі не йдеться: є лише півтора відсотки роботодавців, які змогли підвищити оплату всьому штату або деяким найбільш важливим робітникам.

Аналізуючи та об'єднуючи відповіді усіх опитаних компаній з'ясувалося, що зберегти рівень оплати і стабільність виплат вдалося близько 35% реципієнтів. Зауважимо, весною результат був на рівні 36-37%. На фоні цього виявилося, що у багатьох співробітників збільшилося робоче навантаження, не дивлячись на зменшення зарплати. Не йдеться про суттєве навантаження, проте відчутне або помірне підвищення відчули близько 40% працівників.

Динаміка та розподіл вакансій у ритейлі

Наразі відчувається деякий дефіцит фахівців у різних сферах ритейлу. Великий відсоток співробітників, серед яких більше частина – жінки, виїхали за кордон або емігрували у безпечні райони України, тож по мірі відновлення діяльності чи навіть відкриття нових точок бізнесу доводиться збільшувати кількість доступних вакансій.

Наприклад, якщо у квітні у продуктовому ритейлі був характерний рівень 31,5% від довоєнного, то наприкінці серпня цифра сягнула 36,2%. Сфера торгівлі побутовою технікою та електронікою демонструє динаміку зростання: кількість вакансій тут підвищилася на 5,1%. Нових фахівців зараз потребує також сфера торгівлі взуттям та одягом, так само як спортивними товарами: за останні чотири місяці затребуваність збільшилася на 3,2%.

Вакансії дійсно відкриваються, але залишається проблемним питанням оплати праці. Оскільки роботодавців часто не здатні стабільно виплачувати зарплатню або ж зафіксувати її хоча б на середньому рівні, дійсно кваліфіковані спеціалісти не погоджуються надавати свої послуги.

Що цікаво, одночасно з пониження середніх ставок роботодавці почали висувати більш вищі очікування від кандидатів на посаду. Невідповідність між фінансовими потребами працівників і можливістю бізнесу виплачувати оклад приводить до періодичної зміни штату.

Раніше сайт Pro Гроші писав, як ветеранам отримати фінансову допомогу на власну справу. Також ми повідомляли, що туристичні компанії поступово відновлюють діяльність.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Ексклюзив редакції

Дивитися всі