Блекаут взимку найбільше загрожує двом українським містам — Києву та Одесі. Усе тому, що ці міста потребують чи не найбільших об'ємів електроенергії, а також вони є абсолютно дефіцитними з точку зору генераційних потужностей.
Про це заявив очільник Центру дослідження енергетики Олександр Харченко.
"В Києві є генерація, але вона покриває в кращому випадку не більше тридцяти відсотків споживання. В Одесі взагалі немає нічого", — розповів експерт.
Тривалий блекаут загрожує й іншим українським містам. А саме:
- Запоріжжю.
- Житомиру.
- Кропивницькому.
- Кременчуку.
Водночас під максимальним ризиком перебуватимуть і прифронтові регіони:
- Харків.
- Суми.
- Чернігів;
- Херсон
- Миколаїв.
На думку експерта, якщо температура повітря взимку знизиться до мінус 10 градусів, то навіть попри відсутність жодних обстрілів з боку росіян, енергосистема України балансуватиме на межі.
Водночас експерт Національного інституту стратегічних досліджень Геннадій Рябцев вважає, що у 2024 році українцям перезимувати буде легше. Адже попередній опалювальний сезон був екстремально важким, але українці отримали неоціненний та навчилися розв'язувати такі проблеми.
"Може трошки легше буде тому, що несподіванок якраз не очікується, і абсолютна більшість споживачів розуміє, що на них чекає, та як на це реагувати", — вважає він.
Як українцям підготуватися до зими
На думку проректора із міжнародних зв’язків та стратегічного розвитку Університету Короля Данила Максима Карпаша, громадянам вже зараз потрібно економити електроенергію. До того ж за його словами, економія енергоресурсів — це донати на армію.
"Усі тарифи в нас – субсидовані. До гривні, яку платимо ми, держава додає ще дві чи три гривні. Зекономив гривню – держава зберегла дві. А враховуючи те, що у нас більша частина бюджету йде на оборону, економія енергоресурсів означає, що людина ніби задонатила на армію", — пояснив він.
Як підготуватися до відключень світла
Якщо збудеться найгірший сценарій, то українцям можуть відключити світло на п'ять-шість днів. Тому громадянам вже зараз варто подбати про те, як пережити цей складний період. Для цього можна придбати:
- генератор;
- світлодіодні лампи з акумулятором;
- ліхтарі;
- світлодіодні гірлянди;
- свічки;
- дрова;
- теплі речі;
- термобілизну.
Також треба подбати про запаси їжі, яку можна споживати без приготування – наприклад, заварити окропом.
Раніше ми розповідали, чи відключатимуть електроенергію в Україні з 1 жовтня. Також ми писали, чи працюватимуть банки взимку без електроенергії.