Чи бувала з вами ситуація, коли до пізнього вечора ви без особливої цілі гортаєте соцмережі в смартфоні, а зранку вам приходить сповіщення від Нової пошти, що ваше замовлення вже в дорозі? Якщо так, то це ні що інше, як імпульсивна покупка.
Сайт Pro Гроші пояснює, чому ми часто схильні до імпульсивних придбань та як з цим боротися.
Насамперед, потрібно розуміти, що всі покупки можна умовно розділити на дві групи – раціональні та імпульсивні.
Перший тип – запланована купівля, здійснення якої готувалося тривалий час. Така річ потрібна і важлива.
Імпульсивну покупку можна впізнати щонайменше за двома характеристиками – спонтанність та легковажна витрата грошей.
Що спонукає людину до незапланованих покупок
Насамперед, ми часто "ведемося" на прості рекламні трюки – вигідні пропозиції чи знижки. Мета реклами – спонукати людину не просто купити річ, але і переконати, що ця покупка підвищить якість її життя.
Маркетологи дійшли до висновку, що більше 60% покупок, які щодня здійснюють люди, імпульсивні. Тобто людина не планувала, що придбає саме цю річ, але побачила рекламу, яка розповідає про "вигідні" умови і вирішила, що більш вигіднішої ціни вже не буде. Насправді, це звичайні хитрощі тих самих маркетологів.
Окрім очевидних маніпуляцій свідомістю людини, причина імпульсивних покупок часто криється у психологічному підгрунті. Наприклад, деякі психологи вважають, що частина людей, які схильні купувати незаплановані речі, відрізняються нарцисизмом. Тобто вони вважають себе особливими через те, що вигідно витратили гроші та скористалися знижками, тоді як інші люди до цього не додумалися.
Водночас, кандидатка педагогічних наук та магістр психології Яна Фруктова у коментарі Pro Гроші пояснила, що імпульсивні покупки можуть бути реакцією людини на стрес, при чому, як на позитивний, так і на негативний. Зловживання такими покупками можна вважати шкідливою звичкою (або ж залежністю), на рівні з курінням чи ігроманією. У такий спосіб людина заспокоюється, коли не може впоратися зі своїми емоціями іншим чином.
Психологиня зазначила, що покупка нової речі справді дає змогу швидко та просто заспокоїти нервову систему без складного процесу саморефлексії чи інших емоційних "витрат". Однак є ризик, що психіка людини привчиься до цього механізму та в результаті буде так реагувати на кожен стрес.
Як перестати здійснювати імпульсивні покупки
Є кілька порад, дотримання яких допоможе позбутися незапланованих придбань:
- Під час походу в магазин брати тільки ту суму, яку плануєте витратити.
- Складати чіткий список. Наприклад, продуктів, які збираєтесь купити, чи одягу, який вам потрібний.
- Відкладати купівлю речей приблизно на тиждень. Цей час допоможе зрозуміти, чи дійсно вам потрібна ця річ.
- Ставити цілі. Якщо ви збираєтесь відкласти гроші на подорож чи автомобіль, то від зайвих витрат на одяг чи частих походів в кафе треба відмовитися.
Однак обмежуючи себе у імпульсивних покупках надмірна скупість не допоможе. Адже іноді треб дозволяти і порадувати себе. Тобто у всьому потрбіний баланс.
Раніше ми писали про 5 помилок, які не можна допускати в сімейному бюджеті. Також ми розповідали про лайфхаки, як навести порядок у сімейному бюджеті.