UA RU

Реально чи ні? Українцям пояснили, чи переглянуть прожитковий мінімум в умовах війни

Наразі прожитковий мінімум захищає не вразливих, а тих, хто більше відсотків по ньому має отримувати

Фото: УНІАН. Колаж: Pro Гроші

Прожитковий мінімум в Україні неможливо змінити під час війни

Фото: УНІАН. Колаж: Pro Гроші

В Україні прожитковий мінімум більш ніж удвічі менший від необхідного рівня. Але через війну держава нічого не може з цим вдіяти.

Про це заявила заступниця міністра соціальної політики Дарина Марчак.

За її словами, просто узяти й підвищити рівень прожиткового мінімуму теж неможливо, адже під нього підв'язані майже 200 виплат.

"Якщо його підвищити — по всій системі перебалансуємо витрати. Більшість адмінвитрат прив'язана саме до прожиткового мінімуму. Бюджет не витримав би такого навантаження", — розповіла вона.

При цьому Марчак визнала, що наразі прожитковий мінімум не відповідає своєму призначенню.

"Він у 2,5 раза нижчий за ту суму, яка зараз дійсно потрібна для життя", — підкреслила посадовиця.

Чи збирається влада розв'язувати проблему?

Як повідомила Дарина Марчак, наразі на сайті Верховної Ради зареєстровано проєкт №3515, у якому є низка ініціатив щодо відв'язування всіх невластивих виплат від прожиткового мінімуму.

"Поки що прожитковий мінімум захищає не вразливих, а тих, хто більше відсотків по ньому має отримувати", – додала Марчак.

Яким є прожитковий мінімум у 2023 році

Станом на 1 січня прожитковий мінімум на одного українця становить2 589 гривень, а для основних соціальних та демографічних груп населення:

Соціальні виплати розраховуються по-новому

З 1 січня цього року середня зарплата громадян, з якої розраховуються виплати за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, вираховується за новою методикою.

Так, якщо українці перебували у тривалій неоплачуваній відпустці, а після того лишилися без роботи чи виявилися тимчасово непрацездатним, то під час розрахунку їхньої середньої зарплати враховуватиметься лише той період, коли вони отримували виплати від роботодавця.

Завдяки цим змінам збережеться вищий розмір соціальних виплат, які можуть бути нараховані у разі втрати роботи, відпустки у зв'язку з вагітністю та оформлення лікарняного.

Раніше сайт Pro Гроші пояснював, кому потрібно переоформити документи, щоби отримувати соцвиплати у 2023 році. Також ми писали, на які гроші можуть претендувати переселенці.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Ексклюзив редакції

Дивитися всі