Після того, як в Україні розпочалися гарячі дискусії щодо заборони обігу готівкових коштів, в Офісі президента пояснили, що наразі лише вивчають можливість реалізації такої ідеї. У влади поки що немає конкретних розрахунків, термінів, кроків та вартості втілення такої ініціативи.
Про це заявив заступник голови Офісу президента України Ростислав Шурма.
Готівку заборонять чи ні?
Можливо, але точно невідомо коли. Але, за словами Ростислава Шурми, заборона готівки піде на користь нашій країні. На думку посадовця, якщо ініціативу вдасться реалізувати – в Україні скоротиться рівень тіньової економіки та кількість хабарів.
"Ми дійсно аналізуємо та дивимося, чи можна і як можна запровадити", – сказав він.
Чому ОП так подобається ця ідея
Як пояснив Ростислав Шурма, в Україні процвітає корупція і відсутній ефективний контроль над сплатою податків.Тобто, відмова від готівкових операцій зробить неможливою:
- хабарі паперовими гривнями;
- видачу зарплат у конвертах.
"Введення кешлесу – не йдеться, щоб це зробити різко в один момент. Це системний комплексний підхід, ступінчастий, який стосуватиметься до десятки реформ в інших сферах", – підкреслив Шурма.
Коли готівку можуть заборонити
Щоб зробити так, аби всі громадяни користувалися лише банківськими картками або P2P-переказами, потрібно:
- провести амністію капіталу;
- створити інфраструктуру;
- провести навчання;
- покращити фінансовий моніторинг.
Проблема ще й у тому, що станом на 2023 в усіх країнах світу продовжують користуватися готівкою. Єдина країна зараз, якій значно вдалося скоротити кількість готівкових розрахунків – Швеція. При чому країна йде до по цьому шляху вже понад десять років.
Втім, на думку Ростислава Шурми, в Україні цей процес можна провести набагато швидше на фоні стрімкого розвитку технологій.
Що думають в НБУ щодо заборони готівки
За словами першої заступниці голови Нацбанку Катерини Рожкової, банківська система працюватиме стабільно.
"Банківська система з точки зору технології, інклюзії та безперервності до цього готова", – сказала вона.
Втім, як зауважила Рожкова, навіть суперрозвинені держави не відмовляються від готівки. І навіть існують приклади, коли цей обсяг готівки скорочувався до мінімальних рівнів, населенню це не подобалося.
"Я не впевнена, що нам вдасться забезпечити нульовий обсяг готівки в обігу", – підкреслила представниця НБУ.
Раніше стало відомо, що Світовий банк надасть нашій країні 1,5 млрд доларів. Також ми розповідали про три найважливіші нововведення липня.