Фінансова грамотність сьогодні є досить важливими знаннями. Однак не всі люди розуміють, з чого варто почати шлях до налагодження своїх коштів.
Сайт Pro Гроші пише, як навести лад у фінансах кожному українцю.
Порядок у гаманці
Найперше з чого треба почати – гаманець, а точніше готівка у ньому. За словами фінансової експертки Брітні Кастро, якщо у вас у гаманці купа старих квитанцій і протермінованих бонусних карток із кав’ярень, то це свідчить про те, що ви ігноруєте правила упорядкованості.
Саме тому вам треба регулярно викидати:
- купони;
- дисконтні картки;
- чеки;
- квитанції тощо.
Позбудьтеся всього чим ви більше не користуєтеся. Також краще сортувати готівку за номіналами. Так ви зможете мати точне уявлення про стан вашого бюджету.
Формування документації
Звичайні громадяни це не роблять, а дарма. Колись вам точно знадобиться окрема папка на персональному комп’ютері чи коробка для зберігання електронних/паперових документів. Також обовʼязково тримайте в окремому місці:
- рахунки й чеки;
- податкові декларації, акти;
- виписки з банківських карток;
- документи на транспортний засіб і нерухомість;
- медичні довідки тощо.
Об’єднання рахунків
Люди часто відкривають різні типи банківських карток через їхні вигідні умови, низькі відсоткові ставки та відсутність комісій. Однак, це може заплутати користувачів: вони тримають кошти на різних рахунках і не завжди знають точну суму своїх заощаджень. Крім того, деякі картки взагалі забуваються.
Саме тому зробіть один (максимум два) рахунок і тоді ви зможете краще слідкувати за своїми грошима.
Автоматизація платежів
Кожного місяця у вас є ті платежі, які ви платите регулярно:
- мобільний телефон;
- комунальні послуги;
- кредитні зобов’язання;
- квартплата тощо.
Іноді, якщо ви забудете заплатити за один із них, то можете отримати штрафи й пені. Аби цього ніколи не сталося, то краще налаштувати автоматичні платежі. Ви це можете зробити навіть у застосунку банка. Треба лише розібратися з алгоритмом дій і встановити терміни для оплати.
Резервний фонд
Кожному громадянину завжди необхідна фінансова подушка, аби у кризові ситуації не залишитися зовсім ні з чим. Звісно, ви можете позичити гроші у друзів чи родичів, взяти кредит. Однак цей шлях приведе вас лише до боргів. А от маючи достатній резервний фонд, ви не втратите контроль над своїм бюджетом у випадку непередбачуваних ситуацій.
Раніше ми вже розповідали про те, коли слід оформити першу банківську картку для дитини й чого навчити насамперед. Крім того, дізнавайтеся, що треба робити з першими заробітками та коли і як загалом починати розмови про фінанси з дітьми.