Українські обмінники та банки можуть відмовитися приймати у клієнтів значно зношені чи пошкоджені купюри. Натомість гроші з незначними пошкодженнями підлягають обміну.
Як повідомляють у Telegram-каналі "Ти ж юрист", ознаки незначної зношеності, при яких купюри приймаються – врегульовані Постановою НБУ № 1 від 02 січня 2019 року.
Які купюри можна нести і в банки, і в обмінники
Це купюри з:
- Локальними потертостями (частковою втратою фарби на зображеннях) та/або втратою папером жорсткості.
- Відбитками штампів/печаток, написами, включно з тими, які можна побачити в ультрафіолетових променях, загальна площа яких не перевищує 200 мм2.
- Плямами, загальна кількість яких не перевищує трьох штук діаметром до 5 мм кожна.
- Надривами або надрізами, загальна кількість яких не перевищує трьох штук довжиною до 3 мм кожний.
- Отворами та проколами, загальна кількість яких не перевищує чотирьох штук діаметром не більше 1 мм кожний.
"Такі купюри обмінники зобовʼязані приймати без жодних доплат. За обмін зазначених купюр не може братися додаткова комісія або застосовуватися інший курс", – йдеться у повідомленні.
З якими ще купюрами не працюють обмінники
Обмінні пункти не охоче приймають долари, випущені до 1996 року. Усе через те, що після 1996 року у Сполучених Штатах з'явилися банкноти з новим дизайном та новими захисними елементами.
У результаті деякі касири не можуть відрізнити фальшиві банкноти від справжніх, якщо грошам понад 26 років.
Які банкноти найчастіше є фальшивими
За інформацією Національного банку, у 2022 році найчастіше фальшивими виявлялися американські долари.Загалом підробляли купюри такого номіналу:
- 50 та 100 доларів США (23% та 76% від загальної кількості вилучених підроблених доларів США);
- 50 та 100 євро (26% та 28% від загальної кількості вилучених підроблених євро).
Чи буде стабільним курс долара в Україні
Доктор економічних наук, професор та заслужений економіст України Олексій Плотніков розповів редакції Pro Гроші, що для курсу долара властиві коливання, але зростання до 60 гривень долару не загрожує.
Як пояснив фахівець, на курсові зміни впливають зокрема попит та пропозиція, але зараз попит на долар є доволі стійким вгамований, тому можна навіть не говорити про те, що станеться щось непередбачуване.
До того ж Україна продовжує отримувати грошову допомогу від західних партнерів, різноманітні гранти та кредити, що також впливає певним чином на курсову стабільність.
Раніше ми пояснювали, чому українцям варто перейти на розрахунки у гривнях.Також ми писали, як в Україні змінилися правила для онлайн-платежів.