В Україні почастішали випадки блокування карток. Але однією з найпоширеніших причин стали не заборгованість чи шахрайство, а фінансовий моніторинг. Зазначається, що банки зобов'язані відстежувати операції клієнтів, щоб не допускати легалізації тіньових доходів та незаконної підприємницької діяльності фізосіб.
Про це повідомляє портал "Мінфін".
Що відомо про моніторинг
Згідно з інформацією, найчастіше люди заявляють, що подібні ситуації пов'язані з ПриватБанком. Цю тенденцію підтвердили офіційною статистикою щодо фінансового моніторингу в Національному банку за прийнятими від українців зверненнями:
- 2021 рік — 288 звернень;
- 2022 рік — 181 звернення;
- 2023 рік — 413 звернень.
Наголошується, що цього року скарг уже зібрали в 1,4−2,3 рази більше, ніж у попередні періоди, а за підсумками всього 2023 року буде встановлено рекорд.
За що блокують та закривають рахунки
Виконавчий директор фінансової компанії Activitis Ірина Попова назвала три найпоширеніші причини блокування:
- онлайн-шахрайство;
- крадіжки з рахунків;
- наявність заборгованості за виконавчими провадженнями.
Також зазначається, що банки стежать за великою кількістю клієнтів із різними особливостями та потребами. А насамперед відстежуються великі операції (для фізособи це 400 тис. грн і вище). Операції на такі суми не тільки перевіряють, а відразу передають усі дані про них до Держфінмоніторингу.
Також контролюється частота платежів та відповідність операцій профілю власника рахунку. Якщо на картку, наприклад, починають надходити дрібні грошові перекази від різних людей, то банк може вирішити, що людина веде незаконну підприємницьку діяльність.
Банки рідко стежать за клієнтами власноруч. Цей процес автоматизований, і за всім стежать комп'ютерні програми, до алгоритму яких внесено відповідні налаштування. Саме ці програми автоматично блокують платежі чи рахунки. Після цього справа людини може потрапити на стіл працівника фінмоніторингу, а той вже може ухвалити рішення про примусове закриття рахунку.
Юристи називають основні причини блокування та закриттям рахунків:
Невідповідність річного обороту за рахунком офіційним доходам власника.
Незаконна підприємницька діяльність, коли людина офіційно зареєстрована як фізособа-підприємець, банк її обслуговує як ФОПа, але при цьому надходить безліч платежів на особистий рахунок фізособи.
Коли на рахунок фізособи часто вноситься готівка (через термінал або касу), яка згодом розкидається по групі рахунків фізосіб (у такий спосіб проводиться виплата "сірих" зарплат).
Невідповідність фінансової операції (її суми, систематичності проведення) ризик-профілю клієнта (його офіційним доходам, історії попередніх операцій, професійної діяльності тощо).
Ненадання клієнтом відомостей/документів, що необхідні для повної верифікації його, контрагента чи самої фіноперації.
Наявність неправдивих відомостей у документах, наданих банку.
Ризиковий характер послуг/діяльності клієнта, за які здійснюється оплата.
Коли особа має відносини або зв'язки з Росією, республікою Білорусь та іншими країнами, на кшталт Іраку, Північної Кореї.
Велика кількість грошових переказів, особливо, якщо їх відразу переводять у готівку.
Коли власник рахунку зареєстрований за адресою масової реєстрації бізнесу.
Відсутність підтвердження походження коштів.
Юристи зазначили, що у 2023 році банкіри почали частіше карати людей саме за незаконну підприємницьку діяльність, як вважають, під тиском податкових органів.
Що робити після блокування рахунку
Адвокат Дмитро Лазебний юридичної фірми "Ілляшев та Партнери" порадив постраждалим такий алгоритм дій:
- Проаналізувати свої фінансові операції щодо перелічених вище маркерів. Навести довідки про своїх друзів, контрагентів, яким надсилали/отримували гроші — на предмет їхньої потенційної проблемності.
- Намагатися супроводжувати свої фінансові операції відповідними документами та спланувати лінію захисту.
- Намагатися з'ясувати в банку причину блокування/закриття рахунку, зрозуміти, яку операцію визнали підозрілою, і відразу надати документи та пояснення, які запитував банк.
- Про всяк випадок, знайти альтернативний банк і відкрити там рахунок, щоб туди можна було перерахувати розблоковані кошти.
"Якщо ви демонструватимете максимальну відкритість у відносинах із банком і надасте необхідні документи, то, найімовірніше, рахунок вам розблокують. При цьому ваша операція не повинна бути очевидно злочинною чи очевидно протизаконною. Інакше, ні, рахунок буде заблоковано", – пояснив Лазебний.
У якому банку краще оформити карту для дитини
Зазначається, що оформлення та користування дитячими картками пропонують ПриватБанк, Ощадбанк і Monobank, які є трьома найпопулярнішими банками України.
Вважається, що це чудовий спосіб навчити дитину фінансовій грамотності. До того ж батьки матимуть змогу контролювати витрати та допомагати в накопиченні грошей на рахунку.
Якщо вас зацікавила ця інформація, то більш детально ви можете ознайомитися з нею у нашому матеріалі за посиланням.
Раніше ми вже розповідали, на що пішли заморожені кошти російських банків. Також ми писали про нові банкноти, які випустить НБУ.