UA RU

В Україні з'явиться ще один податок – кому доведеться платити більше

Пояснюємо, чому у держави визрів план щодо впровадження нового податку та кого саме торкнуться зміни

Фото: УНІАН, Unsplash. Колаж: Pro Гроші

В Україні запровадять податок на надприбутки банків

Фото: УНІАН, Unsplash. Колаж: Pro Гроші

В Україні можуть запровадити новий податок, який вже давно існує у різних європейських країнах. Мова про оподаткування надмірно високих прибутків банків.

Як заявив голова Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев, новий податок може з'явитися вже наступного року, однак над остаточною концепцією оподаткування ще працюють.

Що зміниться?

За словами Гетманцева, під час роботи над новим законопроєктом депутати опиратимуться на досвід різних європейських країн. Наприклад, подібний податок існує в Угорщині, Чехії, Литві, Італії та Іспанії.

Наразі ж парламентарі вже працюють над відповідним законопроєктом і роздумують над двома базовими варіантами. Один з них передбачає, що податок стягуватиметься з усіх чистих процентних доходів банків. А інший — оподаткування надприбутків.

Відповідно, в Україні може запрацювати система з відносно невеликою чи середньою ставкою оподаткування за прикладом Іспанії. У цій країні рівень податку на надприбуток дорівнює 4,8%.

"Я думаю, що податок має бути введено з 1 січня 2024 року на два роки", — сказав Данило Гетманцев.

При цьому нардеп зазначає, що в Іспанії оподаткуванню підлягають і чисті комісійні доходи банків.

"Але це не наша історія: банки за цим показником поки не вийшли на довоєнний рівень", — підкреслює Гетманцев.

Водночас нардеп каже, що саме іспанський варіант є найкращим для України.

Навіщо запроваджувати податок на надприбуток банків?

Політик пояснив, що дискусія про необхідність запровадження нового податку для банків особливо загострилася після оприлюднення фінансових результатів банків за перше півріччя під час війни.

Виявилося, що чистий прибуток фінустанов склав 67,7 мільярда гривень в період з січня по червень 2023 року. Причиною таких аномальних доходів є великі відсоткові платежі від Національного банку та Міністерства фінансів за депозитними сертифікатами та цінними паперами, зокрема через високу облікову ставку.

Чи оподатковують донати українців на ЗСУ?

За інформацією Державної податкової, благодійна допомога, отримана на рахунки фізичної особи, не включається до його загального оподатковуваного доходу, якщо така фізособа зареєструвалася у Реєстрі волонтерів до 1 січня 2023 року.

Тобто, якщо волонтер дотримався цього правила, він може не платити 18% податку на доходи фізичних осіб та 1,5% збору з грошей, які він зібрав на вказані рахунки з 24 лютого 2022 року.

Раніше ми розповідали, як зміниться податкова система у найближчі п'ять років. Також ми пояснювали, які штрафи доведеться сплачувати підприємцям з 1 жовтня.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Ексклюзив редакції

Дивитися всі