UA RU

Податки і заборони для підприємців: що мають знати всі ФОПи на 1 групі

Розповідаємо, хто може стати фізичною особою-підприємцем 1 групи та які існують особливості ведення діяльності в Україні

Фото: Unsplash, tax.gov.ua. Колаж: Pro Гроші

Податки та обмеження для ФОПів 1 групи в Україні

Фото: Unsplash, tax.gov.ua. Колаж: Pro Гроші

ФОПи 1 групи мають чимало обмежень – стосовно найманих працівників, річних доходів, ведення діяльності тощо. Водночас вони можуть працювати без реєстратора розрахункових операцій, що сильно спрощує життя підприємцям.

Сайт Pro Гроші розповідає, які податки повинні платити ФОПи 1 групи, хто може оформити діяльність та які існують особливості роботи.

Хто може відкрити ФОП 1 групи

Відповідно до Податкового кодексу України ФОП 1 групи – це платник податку, який займається виключно роздрібною торгівлею на території ринків та/або надає побутові послуги населенню. Отже відкривати вказану групу можуть українці, які планують вести таку діяльність:

Важливою умовою перебування на 1 групі є відсутність найманих працівників. Такі ФОПи працюють виключно на себе і не використовують РРО. Тож на них з 1 жовтня не розповсюджується відповідальність за відсутність реєстратора розрахункових операцій.

Ліміти доходу і суми податків

Як і представники інших груп, ФОПи 1 групи повинні виконувати податкові зобов’язання – сплачувати ЄП, єдиний соціальний внесок, слідкувати за річним заробітком тощо. У 2023 році розміри податків і ліміт доходу такий (згідно з державним бюджетом на поточний рік):

Що стосується ЄП, його можуть не сплачувати підприємці, які ведуть діяльність на тимчасово окупованій території чи в районі активних бойових дій. ЄСВ до кінця воєнного стану і протягом 12 місяців після його скасування ФОПи мають право сплачувати добровільно. Але відсутність щомісячних платежів впливає на страховий стаж і наявність соціальних гарантій від держави.

Податкові канікули для ФОПів

Раніше ми розповідали, що підприємцям на 1 групі дозволяють оформити так звані податкові канікули, якщо вони не мають коштів заплатити єдиний податок. Йдеться про звільнення від платежу на один місяць. Відповідну заяву потрібно подати в контролюючий орган заздалегідь: якщо канікули необхідні у листопаді, то звернення варто оформити у жовтні.

Водночас дуже багато ФОПів не слідкують за успішністю опрацювання заявки податковою. Вони надсилають документ контролюючому органу і думають, що рішення ухвалили на їхню користь. Але бувають різні непередбачувані випадки, через які у звільненні від сплати ЄП відмовляють.

Щоб дізнатися статус свої заявки і не натрапити на заборгованість по єдиному податку, варто зайти в особистий Електронний кабінет платника. Після авторизація за допомогою КЕП слід відкрити розділ "Стан розрахунків з бюджетом", вибрати поточний рік і клікнути на рядок з кодом 18050400 (єдиний податок з фізичних осіб).

Якщо з’явиться текст "Зменшено єдиного податку 1.2 групи (відпустка)", значить податкові канікули оформили успішно. Відсутність тексту говорить про відмову контролюючим органом та обов’язок заплатити ЄП наступного місяця.

Раніше сайт Pro Гроші писав, яка різниця між групами ФОП та скільки підприємці повинні платити до бюджету. Також ми повідомляли, що податкова запустила новий додаток для ФОПів і розповідали, чим він буде корисний українцям.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Ексклюзив редакції

Дивитися всі