Коли фізична особа реєструє ФОП, її автоматично переводять на загальну систему оподаткування. Але за потреби можна обрати спрощену систему і стати підприємцем 1-4 групи на вибір. Звісно, якщо дозволяють умови ведення діяльності. Подання заявки відбувається дистанційно за допомогою Електронного кабінету платника.
Сайт Pro Гроші розповідає, як швидко та успішно перевестися на спрощену систему оподаткування.
Важливо знати такі терміни подання заявки та нюанси переведення:
- якщо звернутися в контролюючий орган протягом 10 календарних днів з моменту реєстрації ФОП, то перехід відбудеться з першого дня державної реєстрації;
- якщо пізніше, то перехід відбудеться з першого місяця нового кварталу, причому необхідно встигнути із заявою до 15 числа місяця, яким завершується поточний квартал.
Для подання звернення треба відкрити особистий кабінет на сайті Державної податкової служби, зайти в розділ "Ведення звітності", обрати актуальний рік і місяць, натиснути кнопку "Створити". У переліку форм клікнути на рядок із кодом F0102003 "Заява про право застосування спрощеної системи оподаткування".
У наступному вікні треба перевірити правильність підтягнутої персональної інформації та знову натиснути на "Створити". З’явиться власне форма заяви, де одразу після назви необхідно поставити хрестик біля "Реєстрація (перехід)". Так ви дасте зрозуміти податківцям, що хочете змінити свою поточну систему.
У пункті 5.1 слід зазначити дату переходу на спрощену систему, в пункті 5.1.1 – вписати групу і ставку податку. Якщо обрали 1 чи 2 групу, впишіть 10% чи 20% від мінімальної заробітної плати відповідно. Якщо переходите на 3 групу, вкажіть ставку 5% чи 3% (з ПДВ) від суми доходу.
Далі варто заповнити пункт 6 "Місце провадження господарської діяльності". Це може бути точна адреса вашого магазину/офісу/студії або вся територія України, якщо діяльність не обмежується локацією.
Надзвичайно важливим є пункт 8, куди потрібно вписати всі КВЕДи. Їх можна скопіювати на сторінці "Облікові дані платника" і просто вставити у табличку. Або ж вписати коди та назви вручну.
Пункт 9 стосується податкового боргу. Якщо він наявний, то заявку, швидше за все, не приймуть. Варто спершу розібратися із заборгованістю і лише потім подавати звернення про зміну системи оподаткування. А в пункті не забудьте поставили хрестик біля слова "Відсутній".
Нарешті, залишилося тільки перевірити правильність заповнення форми, підписати її та відправити на опрацювання контролюючому органу. У вхідних документах згодом отримаєте листа про успішність звернення або відмову в переведенні.
Які податки платять ФОПи на загальній системі
Раніше ми розповідали, що ФОПи-загальники сплачують податкові зобов’язання один раз на квартал протягом 20 днів після його завершення. Їм нараховують суми залежно від розміру чистого прибутку, тобто доходу після вирахування дозволених витрат. Всього на плечах підприємців лежать такі види податків:
- на доходи фізичної особи (ПДФО) – 18%;
- військовий збір – 1,5%;
- єдиний соціальний внесок (ЄСВ) – 22%;
- на зарплати офіційно оформленим найманим працівникам – ПДФО + військовий збір + ЄСВ;
- на додану вартість (ПДВ), якщо річний дохід перевищує 1 млн гривень – 20%.
Хоча це не весь можливий список. Залежно від виду діяльності ФОПи можуть сплачувати екологічний податок, транспортний, туристичний, акцизний, земельний, податок на нерухомість тощо. Але якщо підприємець за звітний період не отримував чистого прибутку, то має право не покривати податкове зобов’язання.
Раніше сайт Pro Гроші писав, яка різниця між адресами ФОП і на що вони впливають. Також ми повідомляли про приховані борги та розповідали, як ФОПу швидко перевірити, що відбувається з його податками.