Кожен бренд, аби бути успішним на ринку та зібрати свою аудиторію, розробляє певну стратегію і використовує свої методи для привернення уваги. До покупок заохочують певними маніпуляціями, різними хитрощами або ж просто мають такий імідж, що люди без додаткових заохочень купують у них продукцію.
Разом з експертом Олегом Тітамиром редакція Pro Гроші розбирає відомі українські та закордонні бренди і їхні методи залучення клієнтів. Цього разу ми дізналися, чим людей приваблює відома мережа "АТБ-маркет".
АТБ – найбільша українська мережа супермаркетів. Компанію "Агротехбізнес" заснували ще у 1993 році. Зараз корпорація розвинулась до мережі супермаркетів "АТБ-Маркет", кондитерської фабрики "Квітень", м'ясної фабрики "Фаворит Плюс" і спортивного комплексу "Схід". У рівних частках компанія належить трьом бізнесменам – Геннадію Буткевичу, Євгену Єрмакову і Віктору Карачуну. Нині мережа має понад 1 000 магазинів в 279 населених пунктах України. За підсумками 2021 року, товарообіг підприємства склав 179 мільярдів гривень.
Доступність у всьому
Стратегія цієї мережі полягає в тому, щоб зробити доступні міні-маркети з доступними цінами. Експерт пояснив, що бренд орієнтується на широке коло споживачів, які отримують невисокі зарплати і мають середній чи нижче середнього достаток. Отже, низькі ціни і доступність допомагають досягти мети, щоб товар з магазинів мережі був чи не в кожному домі.
Але цьому допомагає ще й сам формат магазинів. Вони переважно невеликі, інколи здається, що в них покупцям не вистачає місця, а також мають прості дизайни. Але Тітамир пояснює, що у цьому випадку менша ціна – це потужніший аргумент, ніж зовнішній вигляд.
Загалом економія є в багатьох моментах: на персоналі, на прибиранні, на розмірі приміщення, на обладнанні. Звісно, що задля того, аби досягти найнижчої ціни, вони змушені економити абсолютно на всьому. Плюс сама психологія доступності саме так і виглядає. Коли заходиш в інші деякі маркети, то може лякати помпезність, надто яскраві вивіски. Здається, що тут дорого. АТБ не переймаються з цього приводу, бо так простіше, так доступніше.Олег Тітамир
Президент ГО "Українська організація захисту споживачів послуг"
Але ще більшу аудиторію, зокрема молодь, вдається охопити завдяки можливості робити онлайн замовлення на сайті з доставкою. Експерт каже, що це новий сегмент для нашого ринку, і на нього є достатній попит.
Найчастіше це робиться для молоді, яка не хоче йти в магазини і більшість часу проводить в комп'ютерах. Простіше зробити замовлення в інтернеті, щоб його доставили додому. Тобто, це робиться, аби охопити ширші маси споживачів. Ясно, що не всі пенсіонери замовлятимуть продукти таким способом. А от цей сегмент із задоволенням це робитиме, враховуючи ще й цінову політику, – пояснив Тітамир.
Тому ціна – це головне, що приваблює клієнтів АТБ. Але низька вартість продукції досягається коштом погіршення якості, тому з цим інколи бувають скарги.
На полиці до останнього
Як і клієнти будь-якої компанії, покупці мережі також стикаються з певними проблемами. У цьому випадку це те, що продукція залишається на полицях дуже довго, і навіть якщо її якість гіршає і вона псується, прибирати її не будуть до останнього.
Знову ж вони змушені тримати нижчі ціни, а тому намагаються продати всю продукцію. Якщо деякі викидають продукти, що псуються, на смітник, то тут їх продають до останнього, – зауважив експерт.
Тому в такому випадку має діяти правило: це не право покупця обирати між гіршими продуктами, це має бути обов'язок продавця попереджувати про неї.
Та загалом Тітамир каже, що для всіх клієнтів усіх великих мереж в Україні є одна характеристика: їхня маржинальність, тобто показник, який свідчить про різницю між собівартістю товару і ціною, за якою його продають, колосальна. Тобто за таких умов економію можна зменшити і дати більше можливостей, зокрема, персоналу. Тоді якість обслуговування зросте, але при цьому ціни для українців не збільшаться. Це стосується усіх мереж в Україні. Однак, кожна компанія сама вирішує, яку стратегію обирати і які методи для неї найуспішніші.
Раніше ми вже писали, що з ідеєю доступності і всіх товарів в одному місці працює і мережа "Епіцентр". У компанії підхід не такий, як у інших магазинах, де метою є викликати у покупця емоції для покупки. Туди люди вже приходять купувати. Читайте детальний розбір, як іще Епіцентр приваблює покупців. Також дізнавайтеся, як JYSK "змушує" купувати те, чого не плануєш.
Більше про хитрощі і стратегії різних компаній можна читати щосереди у нашій спецтемі "Психологія брендів". Незабаром ми розповімо, чим приваблює покупців Пузата Хата.