В Україні роботодавці мають відповідально підходити до працевлаштування найманих працівників та стояти на захисті своїх законних інтересів. Якщо мінімізовувати заробітну плату, сплачувати її у "конвертах" й таким чином уникати оподаткування, то в результаті роботодавці та працівники можуть залишитися без державних соціальних гарантій.
Про це повідомляє Головне управління ДПС у Дніпропетровській області.
Як роботодавці мають працевлаштовувати найманих працівників?
Згідно з трудовим кодексом України, під час працевлаштування найманого працівника роботодавець зобов'язаний укласти з ним трудовий договір та поставитися до цього питання дуже відповідально.
Адже недотримання певних правил може призвести до того, що ФОПа можуть оштрафувати за недотримання трудового законодавства, а для найманого працівника це може обернутися позовами за невиконання умов договору.
Таким чином, за працівника, який працює нелегально, роботодавцю загрожує штраф у розмірі до 200 000 гривень, який перевищує мінімальну заробітну плату, враховуючи сплату податків, упродовж двох років.
"Неофіційне працевлаштування та виплата заробітної плати в "конвертах" призводить до негативних наслідків, зокрема найманий працівник позбавляється соціального пакета гарантованих прав та пенсійного забезпечення в майбутньому", – йдеться у повідомленні ДПС.
Які податки потрібно платити за найманих працівників?
Згідно з українським законодавством, ФОПи, які знаходяться на загальній системі оподаткування, мають сплачувати:
- податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) – 18%;
- військовий збір – 1,5%;
- єдиний внесок – 22%.
Перші два податки утримуються з заробітної плати найманого працівника, а останній податок роботодавець сплачує самостійно.
Тобто, якщо вираховувати податки з мінімальної заробітної плати (6 700 гривень), то виходить, що утриману суму з зарплати у розмірі 1 306,50 грн роботодавець перераховує до бюджету. В результаті найманий працівник до сплати отримує 5 393,50 гривні.
Раніше ми розповідали, які податки у 2023 році потрібно сплатити підприємцям-"загальникам". Також ми писали, коли та кого з ФОПів перевірятиме податкова.