UA RU

"Подарунок" водіям: як зміняться ціни на пальне у перший тиждень нового року

Після тривалого і не дуже обґрунтованого зростання вартості пального вона нарешті почала падати, і новий рік може принести хороші новини для водіїв

Фото: Уніан. Колаж: Pro Гроші

Поступово АЗС почали зменшувати ціни на пальне

Фото: Уніан. Колаж: Pro Гроші

У грудні на тлі масованих атак Росії на Україну та енергетичної кризи ціни на пальне на АЗС росли. Хоча основні чинники, які впливають на вартість нафтопродуктів вказували на зворотні процеси. Та нарешті наприкінці грудня ми побачили довгоочікуваний спад цін на пальне. І це була не разова акція, а зародження позитивного тренду.

Сайт Pro Гроші поспілкувався із експертом паливного ринку Олександром Сіренком і розповідає, скільки пальне коштує 29 грундя, що змушує ціни падати і чого чекати від перших тижнів нового 2023 року.

Повільно, але впевнено


Загалом, 7 днів тому, а саме 22 грудня, вартість більшості бензинів і дизпального була меншою, ніж 29 грудня. Адже за цей тиждень ціни трошечки зросли, і тільки потім почали поступово спадати. Хоча не всі види, оскільки деяке пальне просто не дорожчає. Зараз, 29 грудня, ми знаходимось у точці, коли за даними спеціалізованого сайту AUTO.RIA за пальне по Україні в середньому платити треба стільки:

Динаміка за останній місяць виглядає так:

Як ми й прогнозували раніше з Олександром Сіренком, гуртові ціни на пальне пішли вниз. Головна тенденція кінця грудня – це падіння цін в гурті по всіх напрямках. Прикладом є ринок скрапленого газу. Зараз там дуже багато пропозицій, але купувати його не поспішають, адже розуміють, що ціна впаде ще більше через низький попит.

Великого споживання в Україні наразі немає. Взагалі для нафтопродуктів зима – це сезон наднизького споживання. Попит дещо зберігається через закупки аграріїв, на початок наступного сезону вони роблять собі запаси. А на заправках взагалі після передноворічної активності може бути довга пауза, коли ніхто нічого не купує. Зараз воєнний стан, трошки все по-іншому, але ринок скрапленого газу для мене індикатор, що відбувається на інших ринках.

Олександр Сіренко

Головний редактор, аналітик "НафтоРинку"

Експерт додав, що кінець року закінчується надрекордним імпортом. В Україну заходить приблизно по 6 тис. тонн пального на добу. І на тлі цього ми маємо невеликий відсоток споживання. Звісно, кожен автомобіліст після так званої бензинової кризи прагне зробити запас у мінімум 100 літрів, а до них додалися ще власники генераторів з такою ж потребою. Але більшість з них уже створили запас і, за словами Сіренка, рано чи пізно ця історія закінчиться.

Протягом тижня був ще один сигнал, що пального вдосталь і попит на нього не росте. Велика мережа заправок знизила ціну на А-95 на 1 грн. Сіренко каже, що це навряд відбулося просто так. Імовірно, що клієнт перестав так активно їхати за бензином, тому вони вже зменшили націнку.

Власне, проблема весь цей час була у тому, що націнки на АЗС були надто великими. Споживач на заправці купував бензин набагато дорожче, ніж мав би, зважаючи на те, що ціна при ввезенні його в Україну набагато менша.

Для мене такими бенчмарками є ті промислові компанії, підприємства, які закуповують пальне самостійно по імпорту, не в перекупів. Вони не завжди можуть у перших рук купити, але точно не проходять цей ланцюг на внутрішньому ринку, коли вже і той, і той накинув свою маржу. Наприклад, Укрзалізниця це робить прозоро, видна вхідна ціна. Вони великі споживачі і купують в гурті для себе, і в них ціна від роздрібної дешевша на 19%, – пояснив експерт.

Про закупівлю за такою ж ціною Сіренку підтвердили і у великих приватних компаніях, які самі організовують для себе поставки напряму з-за кордону. На внутрішньому ринку в Україні ціни занадто високі і до нормальних ринкових відносин дійти не вдається. Власне великі націнки зберігаються на АЗС ще з літа. З такими ж націнками ми і закінчуємо 2022 рік.

Проте, зважаючи на великі обсяги імпорту, стабільний і спокійний попит, стабільність курсу долара і падіння на зовнішньому ринку, є сподівання, що в січні і на заправках будуть ціни, які відповідатимуть ринковим тенденціям.

Ми заходимо у 2023 рік з запасами, із налаштованими поставками при сезоні низького споживання. Тобто, ми приходимо в січень і 1-2 числа буде розмитнення партій нафтопродуктів. Нічого не міняється. В Європі кризи нема, в нас її не може бути, бо ми просто з пальним, а тенденції світового ринку показують, що, може, воно й ще подешевшає, – пояснив експерт.

Отже, дійсно, сподівання на здешевшання пального є і зберігається велика ймовірність, що Новий рік для водіїв принесе нові менші ціни на АЗС.

Раніше ми вже писали про те, що може змінитися для кожного водія в Україні після перемоги, а також давали прогноз яким буде курс долара у 2023 році.

А більше про ціни на пальне і що чекає на водіїв, читайте у нашій спецтемі.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Ексклюзив редакції

Дивитися всі