UA RU

Готуватись всім: який місяць буде найскладнішим під час опалювального сезону

Разом з експертами розбраємось у потенційних проблемах опалювального сезону 2022/2023

Фото: Unsplash. Колаж: Pro Гроші

Усіх українців чекає дуже складна зима

Фото: Unsplash. Колаж: Pro Гроші

Кожен день наближає нашу країну до старту опалювального сезону, а з кожним подальшим тижнем стає дедалі холодніше і ближче до зими.

Цей період буде досить складним для кожного українця і у першу чергу через непередбачувану, варварську поведінку Росії, яка може цілеспрямовано нищити енергетичну інфраструктуру у різних регіонах. Сайт Pro Гроші поспілкувався з кількома експертами і розповідає, який місяць може стати найважчим під час опалювального сезону 2022/2023.

За словами директора енергетичних та інфраструктурних програм Центру Разумкова Володимира Омельченка, зазвичай, найскладнішими місяцями осінньо-зимового періоду є лютий та початок березня, коли енергоресурси вже потроху вичерпуються і енергосистема працює у найбільшій напрузі.

Цього року я очікую, що найбільш складним місяцем може бути саме лютий, але, можливо також, що складнощі будуть вже у листопаді і в грудні.

Володимир Омельченко

Директор енергетичних та інфраструктурних програм Центру Разумкова

Серйозні проблеми можуть спіткати українців через можливі ракетні обстріли, які призводять до руйнування ТЕЦ, котелень, електромереж та тепломереж.

Експерт наголошує, що з даного приводу розглядається декілька сценаріїв – найбільш апокаліптичний, базовий та більш оптимістичний.

Я схильний притримуватися базового сценарію і вважаю, що жодного енергетичного апокаліпсису не буде, принаймні по всій території України. Дуже сумніваюсь, що буде якийсь ризик руйнації всієї і всеукраїнського блекауту. Думаю, що найближчим часом в Україну будуть поставлені антидронові системи, додаткові засоби ППО, плюс дуже активно працюють наші аварійні бригади, і наша система має певну стійкість, – каже Омельченко.

Директор енергетичних та інфраструктурних програм Центру Разумкова пояснює, що в України є можливість частково переключатись на резервне живлення, тож залишити всю країну без світла одночасно і надовго – просто неможливо.

Звісно, усім потрібно готуватись до можливих перебоїв з електрикою. Експерт упевнений, що певної кількості аварійних відключень нам не уникнути, здебільшого вони триватимуть по декілька годин, але у деяких регіонах можуть і понад добу. Особливо це стосується Харківської та Миколаївської областей, можливо, Кривого Рогу.

З чим може бути складніше?

Наразі ворог активно руйнує електричні підстанції та ТЕЦ, але є ще тепломережі, завдяки яким ми отримуємо тепло у наших батареях.

З теплозабезпеченням ризики вищі, ніж з електрозабезпеченням, оскільки немає таких можливостей резервного живлення. В нас пошкоджено вже близько 400 котелень, тож тут є серйозні ризики. Однак, навіть, якщо в якомусь місті буде повністю зруйновано систему теплозабезпечення, я думаю, людей зможуть забезпечити мінімальними необхідними ресурсами, – впевнений експерт.

Він вважає, що такі проблеми можуть бути на близько 15% підконтрольній Україні території.

Особливий опалювальний сезон

Член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин впевнений, що майбутній опалювальний сезон взагалі не можна порівнювати із будь-яким іншим роком, оскільки на нашій території триває війна із ворогом.

Я би взагалі не порівнював цей опалювальний сезон із будь-яким іншим, оскільки ніхто не знає, коли і в яку ТЕЦ прилетить, це по-перше, а по-друге, все дуже залежить від середньорічної температури.

Олег Пендзин

Член Економічного дискусійного клубу

За словами економіста, найбільші холоди приходяться на другу половину січня та на лютий, а іноді це може бути і початок березня. Пендзин сподівається, що ніяких обстрілів критичної інфраструктури більше не буде, хоча гарантувати це, звісно, не можливо.

Чи вистачить ресурсів?

Експерт каже, що у попередні, звичайні зими, наша країна споживала близько 15-16 мільярдів кубометрів газу для опалення, і це враховуючи працюючі підприємства металургійного комплексу та інші заводи, багато з яких наразі в окупації або зруйновані.

А тепер уявімо собі, скільки на сьогоднішній день районів та містечок опалення не отримають суто через руйнування критичної інфраструктури. Тож я думаю, що тих запасів, які вже є сьогодні у сховищах, цілком вистачить, – каже Пендзин.

Економіст наголошує, що головне питання зараз не у наявності тих чи інших ресурсів, а у можливості доставити їх до кінцевого споживача.

Раніше сайт Pro Гроші писав, від чого залежать віялові відключення світла і кому до них готуватись, та розповідав, чи варто купувати електрогенератор, щоб точно не залишитись без електрики взимку.

Детальніше про опалювальний сезон 2022/2023 читайте у нашій спецтемі.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Ексклюзив редакції

Дивитися всі