UA RU

Високопосадовцям приготуватися? В НБУ пояснили нові норми фінмоніторингу

Голова НБУ пояснив, як здійснюватиметься фінансовий моніторинг політично значущих осіб в Україні

Фото: УНІАН

Голова НБУ пояснив, як працюватимуть норми фінмоніторингу

Фото: УНІАН

В Україні повернули норми щодо фінмоніторингу політично значущих осіб (РЕР). Це є частиною антикорупційної трансформації держави та це не означає, що норми Закону довічно застосовуватимуться до усіх РЕР, а транзакції постійно доведеться пояснювати та підтверджувати.

Про це повідомив голова НБУ Андрій Пишний на своїй сторінці у Facebook.

За його словами, фінансовий моніторинг в принципі здійснюється до усіх клієнтів банків, до того ж політично значущим особам може бути присвоєний низький, середній та високий рівень ризику, власне, як і іншим клієнтам фінустанов.

Як пояснив Андрій Пишний, норми Закону не передбачають покарання РЕР пожиттєвими посиленими перевірками.

"Через 12 місяців після того, як РЕР перестане виконувати визначні публічні функції та банк впевниться, що ризиків, властивих РЕР, немає (рівень впливу, обсяг повноважень у минулому, зв’язок між минулими та чинним повноваженнями), його операції будуть зрозумілими, застосовуватимуться звичайні процедури фінмоніторингу, як до будь-якого іншого клієнта", – зазначив голова НБУ.

Чого очікувати від банків

За словами Пишного, банки не відмовлятимуть PEP в обслуговуванні та не блокуватимуть операції без розглядів. Він також додав, що зараз Україна має не найкращий досвід з боку низки банків до обслуговування РЕР. Проте ситуацію потрібно змінювати, і вона вже змінюється.

"Законом також передбачені дуже суттєві штрафи. Якщо фінустанови відмовлятимуться застосовувати ризик-орієнтовний підхід – штраф сягатиме 1,7 млн гривень для небанківських установ. А є ще наші нормативні акти, які дають змогу застосувати до банків суттєвіші заходи впливу – штрафи до 10 млн гривень. І можу запевнити: якщо будуть на те підстави – ми їх застосуємо", – наголосив голова НБУ.

Як уникнути економічної кризи після війни

У НБУ зазначили, що після війни Україну чекатимуть нові економічні виклики, тому, аби уникнути кризи, підготовку слід розпочинати вже зараз. Андрій Пишний пояснив, що відновлення держави повинно бути зосереджено на восьми основних напрямках:

У НБУ найпотужніша аналітична команда в Україні, тому зараз ведуться пошуки глобальної експертизи, яка підтримає країну на шляху відновлення.

Раніше ми розповідали, що НБУ назвав головні пріоритети курсової політики. Також ми писали, чому в Україні за останні п'ять років не з'явилося жодного нового банку.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Ексклюзив редакції

Дивитися всі