UA RU

Скандал щодо "зношених" доларів — як хочуть штрафувати обмінники

З'ясовували, в чому проблема обміну поношених доларів та яке покарання пропонують у Верховній Раді

Фото: УНІАН. Колаж: Pro Гроші

Текст документа на сайті парламенту поки що відсутній

Фото: УНІАН. Колаж: Pro Гроші

У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт щодо покарання за незаконні відмови або обмеження у здійсненні готівкових валютних операцій. Автори документа пропонують адміністративне покарання.

Про це йдеться у проєкті №9404 від 20 червня 2023 року.

Текст документа на сайті парламенту поки що відсутній.

На вашу думку, в якій валюті краще тримати заощадження?

У чому проблема "зношених" доларів

У травні в Україні виникла проблема додаткових комісій банків та обмінних пунктів, які вони встановлюють за прийом нібито "зношених" доларових купюр або банкнот попередніх років випуску.

НБУ дав роз'яснення, згідно з яким банки України та обмінні пункти мають право брати додаткову комісію лише за прийом іноземних банкнот, які мають значні пошкодження, або банкнот, які були вилучені з обігу в іноземній державі.

Додаткова комісія може прийматися при прийомі банкнот, які отримали при зверненні одну або декілька ознак ушкодження. Не може бути жодних обмежень щодо доларів США серії 1996 року та випущених раніше. Також банки мають приймати купюри з незначними пошкодженнями.

НБУ провів з банками та обмінними пунктами декілька зустрічей. Однак проблема досі не вирішена, через що фінансовий комітет Верховної ради знову заслухає керівництво НБУ щодо проблеми комісій банків та обмінних пунктів при прийомі нібито "зношених" доларових купюр.

Чи всі долари залишаються платіжними засобами?

Центр протидії дезінформації наголошує, що усі долари США, які випущені після 1914 року, залишаються платіжними засобами. Обмежень на розрахунки такими банкнотами не запроваджували.

Купюри виводять з обігу поступово, замінюючи новішими, але лише після того, як старі потрапляють до американських банків.

"У разі відмови обмінювати валюту на підставі року випуску Національний банк готовий приймати звернення від громадян для проведення відповідних перевірок", – запевнили в НБУ.

Чому в Україні вимагають комісію за обмін доларів

Ми раніше вже розповідали про те, що останнім часом було чимало ситуацій, коли обмінні пункти та банки відмовляли громадянам в обміні доларових купюр, які були випущені до 1996 року. Усе через дизайн та захисні елементи на американській валюті, які були змінені.

Проте всі долари, незалежно від року випуску, дійсні. Та навіть попри це більшість установ або відмовляються обмінювати старі купюри, або встановлюють певну комісію.

Які банкноти повинні приймати фінансові установи:

Про те, коли Національний банк України розвʼяже проблему, пов'язану з тим, що деякі банки та обмінники відмовляються приймати долари без комісії, читайте в нашому матеріалі за посиланням.

Раніше ми пояснювали, що таке "мокрі" гривні та чому їх обмінюватимуть безплатно. Ще ми розповідали про пошкоджені купюри, які з'явилися в українських банках.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Ексклюзив редакції

Дивитися всі