UA RU

Гроші замість відпустки: хто може отримати компенсацію за втрачений відпочинок

Під час війни норми щодо обов’язкової щорічної відпустки дещо скориговані

Фото: Pexels, Unsplash. Колаж: Pro Гроші

Компенсація за невикористану відпустку

Фото: Pexels, Unsplash. Колаж: Pro Гроші

В особливий період українцям можуть відмовити в наданні відпустки, якщо підприємство та конкретний працівник задіяні в роботі на об’єктах критичної інфраструктури.

Про це розповіла Головний державний інспектор відділу з питань праці східного регіону управління інспекційної діяльності у Дніпропетровській області Юлія Кондрашева.

Зазвичай співробітники мають право на відпочинок тривалістю як мінімум 24 календарні дні на рік. Але законодавство уточнило правила надання відпустки під час війни. Серед важливих змін – можливість відмовити в будь-яких видах відпочинку, якщо людина забезпечує функціонування критично важливих об’єктів. Винятки лише два – у зв’язку з вагітністю та пологами, а також для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Тож постає питання: чи дозволяється отримати компенсаційні виплати за невикористану відпустку, якщо відсутність відпочинку не пов’язана з бажанням працівника. Відповідь міститься в статті 2 Закону "Про відпустки" від 15.11.1996 р. № 504/96-ВР. Документом забороняється встановлювати грошове відшкодування, тільки якщо місце має не звільнення співробітника.

В такому разі роботодавець зобов’язаний компенсувати фінансовою виплатою всі невикористанні дні. До винятку також входить додаткова відпустка для людей, які виховують неповнолітню чи дорослу дитину з інвалідністю підгрупи А I групи.

Чи вплинула війна на вашу роботу?

Кошти таки можна отримати

Кожне правило має винятки, що стосується також відшкодування на роботі. Не обов’язкового звільнятися, щоб мати право на виплати. Законодавство говорить, що керівник підприємства повинен компенсувати працівнику кожен день невикористаного відпочинку за поточний рік у разі, якщо до цього людину відпускали не менш ніж на 24 календарні дні.

Зауважимо, що воєнний стан наклав відбиток на зобов’язання роботодавця затверджувати відпустку за попередній рік. Тобто в особливий період не можна йти на відпочинок протягом 12 місяців після закінчення робочого року, за який надається відпустка. Також більше не забороняється відмовляти співробітникам у щорічній відпустці протягом двох років підряд.

Як раніше сайту Pro Гроші розповів голова адвокатського об’єднання "Кравець і партнери", адвокат Ростислав Кравець, "за працівником залишається право скористатися відпусткою, але вже по закінченню будь-яких непередбачених ситуацій". Тобто після війни в керівника не буде підстав для відмови, він повинен за вимогою людини надати їй необхідний відпочинок.

Раніше сайт Pro Гроші писав, що в Україні хочуть змінити правила декретної відпустки, і розповідав, до чого готуватися батькам. Також ми повідомляли, як оплачують відпустку по вагітності у 2023 році.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Ексклюзив редакції

Дивитися всі