Національний банк України (НБУ) продовжить політику пом'якшення валютних обмежень та переходу до більшої гнучкості обмінного курсу. Втім регулятор не планує запроваджувати повноцінний плаваючий курс.
Про це йдеться у роз’ясненні НБУ.
Чому у Нацбанку не поспішають зі змінами
Зазначається, що плаваючий курс в Україні запровадять лише після появи для цього реальних передумов.
"Спочатку НБУ впровадить керовану гнучкість курсу. Це пов'язано з особливостями функціонування економіки в умовах повномасштабної війни", — зазначають в НБУ.
Зважаючи на те, що експортні можливості нашої країни обмежені через війну, як і можливість інвестувати в Україну, на валютному ринку постійно спостерігається значний дефіцит валюти.
"З огляду на це, повертатися до плаваючого курсу, коли НБУ лише згладжує надмірні коливання на ринку, поки зарано", — наголошують у Нацбанку.
Натомість керована гнучкість курсу дозволить регулятору покриватиме цей структурний дефіцит валюти на ринку. Завдяки цьому курс буде і послаблюватись (якщо дефіцит збільшуватиметься), і зміцнюватися (коли дефіцит знижуватиметься).
Що потрібно, аби Нацбанк змінив думку щодо гнучкого курсу
У НБУ підкреслили, що орієнтуватимуться на такі показники:
- темпи зростання споживчих цін: інфляція має бути помірною та з загальною тенденцією до зниження;
- очікування громадян, бізнесу, фінансових установ та аналітиків щодо майбутньої інфляції: вони мають і надалі знижуватися;
- рівень міжнародних резервів: в НБУ має бути достатньо ресурсів, аби зберігати курсову стійкість;
- процентні ставки: банківські депозити повинні забезпечувати захист заощаджень громадян від інфляційного знецінення;
- параметри фінансової стабільності: банки мають і надалі залишатися стійкими.
"Якщо всі показники будуть у нормі, то НБУ надалі пом’якшуватиме валютні обмеження та згодом перейде до режиму керованої гнучкості курсу. Водночас НБУ діятиме поступово та обережно, щоб зберегти стійкість валютного ринку", — підсумував регулятор.
Облікова ставка
Ще 14 вересня в НБУ оголосили про подальше зниження облікової ставки. Також регулятор запровадив зміни в банківській сфері, які набули чинності 18 числа.
Зокрема, відбулося зниження ставки за тримісячними депозитними сертифікатами та з'явилися нові обмеження щодо вкладень банків у тримісячні депозити фізичних осіб.
Раніше ми розповідали, як розбагатіти завдяки одній гривні. Також ми писали, чому та коли зростуть виплати українців.