У 2023 році жнива в Україні розпочалися із запізненням. Але станом на кінець червня вже намолочено 100 тисяч тонн озимого ячменю в Одеській області. Очікується, що зернових буде зібрано цьогоріч близько 46 млн тонн.
Про це повідомив перший заступник міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький.
"Зернових буде зібрано близько 46 млн тонн. Це на 10-15% менше, ніж минулого року. Але внутрішнє споживання зернових в Україні становить 18 млн тонн. Тому дефіциту зернових для внутрішніх потреб українців не буде", — зазначив Висоцький.
Якою буде вартість експорту зернових
Перший заступник міністра також підкреслив, що наразі говорити про вартість експорту зернових нового врожаю зарано, кінцева ціна буде відома ближче до осені.
"Зараз експортні ціни на зернові знизилися. Але, сподіваюся, що ближче до вересня ціни на експорт агропродукції наближатимуться до показників попереднього року", — сказав Висоцький.
Як підрив Каховської ГЕС вплине на врожай
Через підрив ворогом Каховської гідроелектростанції в Україні зростуть ціни. Передусім підскочить вартість овочів. Про це йдеться в заяві голови Національного банку України Андрія Пишного.
"Цей теракт зумовить додатковий внесок до цьогорічної інфляції на рівні близько 0,3 в. п. через ускладнення роботи низки підприємств та часткову втрату врожаю, передусім овочів", — сказав він.
Як зазначив Пишний, "довгострокові руйнівні ефекти від підриву Каховської ГЕС є безпрецедентно масштабними, проте повністю оцінити їх можна буде лише з часом".
Подорожчають овочі: в зоні ризику баклажани
За інформацією заступника голови Національного банку Сергія Ніколайчука, під ризиком перебувають від 10 до 14% загального врожаю овочів через затоплення та осушення ґрунтів у Херсонській, Запорізькій та Дніпропетровській областях.
"Проте нами втрати врожаю овочів оцінюються дещо менше — у 5%, оскільки частка підтоплених площ на підконтрольних територіях порівняно невелика, хоча, зрозуміло, що може знизитися врожайність", — сказав Ніколайчук.
Він сказав, що внаслідок осушення на контрольованій території України в зоні ризику також 20% баклажанів.
"Також під загрозою показники врожаю таких овочів: огірки, кавуни, помідори, перець. Щодо моркви, там відсоток нижче", — сказав він.
Раніше ми пояснювали, якої шкоди завдає українській економіці зернова блокада. Також ми писали, як можуть змінитися ціни на зерно впродовж 2023 року.