Те, що українцю вручили повістку, зовсім не означає, що його негайно відправлять на передову, на найгарячіші напрямки фронту.
Про це розповіла керівниця пресцентру сил охорони та оборони Оперативного командування "Південь" Наталя Гуменюк в інтерв'ю Радіо Свобода.
"Отримання повістки не означає негайного відправлення на фронт. Це, знов-таки, розганяння пропагандистськими джерелами такого наративу, що відразу схоплений на вулиці опиняється в окопі. Це абсолютна неправда", — сказала вона.
Основні етапи призову громадян
Перший етап, за словами Наталі Гуменюк, у територіальних центрах комплектування повинні перевірити дані громадян. Далі чоловіків посилають на проходження медичної комісії. Під час детального огляду профільних лікарів може виявитися, що людина й зовсім не підлягає мобілізації за станом здоров’я.
Другим етапом є уточнення обставин, що можуть стати підставою для відтермінування. Так, велика кількість людей має бронь, хтось має трьох дітей і є опікуном, тобто має законні підстави, аби не опинитися в мобілізаційному ресурсі. Проте для з’ясування відповідних обставин необхідно з’явитися в ТЦК та подати про себе всі дані.
"Не сперечатися, а поставитися з розумінням до цього, що в принципі центри комплектування йдуть назустріч вам. Дуже багато хто, до речі, каже: а я не знав, що треба з’являтися і поновлювати", — додала Гуменюк.
Як виглядає стандартна повістка
Ми писали про те, що українцям можуть вручити повістку в будь-якому місці: вдома, на роботі (може прийти керівнику для особистого інформування працівника), на вулиці, у громадському місці тощо. Звісно, силоміць затримувати й доставляти людину в ТЦК та СП (територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, інша назва – військкомат) ніхто не може, але дати в руки листок із наказом з’явитися у центр – стандартна справа.
Під час мобілізації роздають невеликий аркуш паперу з контактною та особистою інформацією. У верхній частині повістки вказані прізвище, ім'я та по батькові військовозобов'язаного, нижче – наказ з’явитися за місцем виклику, під цим текстом – підпис військового комісара з печаткою. Внизу листка особа, яка отримала повістку, також має розписатися.
Однак, не існує єдиного зразка повістки. Зокрема, можуть змінюватися формулювання: буде написано не "наказ, наказую", а "пропоную з’явитися" тощо. Проте наслідки ігнорування документа не залежать від формулювань у тексті. Неявка при будь-якій формі – прохальній чи наказовій – тягне за собою однакову адміністративну чи кримінальну відповідальність.
Також сайт Pro Гроші розповідав, чи законно видають повістки на вулицях та чому викликають до військкомату. Крім того, ми повідомляли, в яких випадках добровольців не мобілізують.