На сьогодні військово-лікарська комісія досить розповсюджена. Вона визначає стан придатності людини до служби й може проводитися у різних випадках. Наприклад, після поранення або для підтвердження групи інвалідності внаслідок захворювання чи поранення, пов’язаного з виконанням бойових завдань.
Про це розповідає юрист Михайло Лобунько.
Яким є порядок проходження ВЛК?
Військовозобов’язаних направляє на ВЛК військовий комісар.
Коли йдеться про направлення на ВЛК пораненого військового або того, хто отримав хворобу під час служби, це належить до повноважень командира.
Перед оглядом військовозобов’язаних має бути проведений ряд обстежень (флюорографія грудної клітки, загальний аналіз крові, визначення групи та резус-фактора, ЕКГ, дослідження сечі).
Коли йдеться про осіб, старших 40 років, для них передбачені деякі додаткові обстеження. Окрім того, чинне законодавство визначає перелік лікарів, у яких мають обстежитися військовозобов’язані.
Також зверніть увагу на документ, який приймає ВЛК, а саме – постанова. Вона може містити:
діагноз, який встановлено за результатами обстеження;
рішення стосовно ступеня придатності або непридатності до служби;
висновок стосовно наявності причинно-наслідкового зв’язку хвороб та травм (каліцтва, контузій або поранень).
Свідоцтво про хворобу або довідка ВЛК має складатися у двох примірниках.
З якими проблемами стикаються військовозобовʼязані?
Проблеми з визнанням реального стану здоров’я під час мобілізації.
"Наприклад, людина має діагноз, який робить її непридатною до служби у війську, а висновок містить тезу про те, що вона обмежено придатна. Або ж – людину, яка є придатною з обмеженнями, визнають повністю придатною", – говорить експерт.
Некоректний висновок ВЛК після поранення чи хвороби, пов’язаних з виконанням бойових завдань. Це той випадок, коли бійця визначають придатним до служби, але він ще не достатньо відновився після поранення.
Проблеми під час повторної ВЛК на підтвердження групи інвалідності. Наприклад, ВЛК визначає, що боєць, який мав ІІ групу інвалідності, тепер матиме ІІІ групу в той час, коли жодних реальних покращень його стану здоров’я не відбулося.
Коли призовнику загрожує кримінальна відповідальність
Раніше ми вже також писали, якщо ви пройшли звіряння військово-облікових даних та медичну комісію для призову, але уникнули служби в ЗСУ, то вам загрожує кримінальна відповідальність.
Покарати вас можуть за статтею 336 Кримінального кодексу України "Ухилення від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період". Ухилянту загрожуватиме від 3 до 5 років позбавлення волі. Деталі тут.
Раніше ми вже розповідали, яку зарплату отримують лікарі та медсестри у 2023 році. Також ми писали, що робити військовому у разі відмови у проходженні ВЛК. Більше про мобілізацію в Україні читайте в нашій спецтемі.