В Україні певні категорії громадян мають відстрочку від мобілізації, зокрема, йдеться про педагогів та науково-педагогічних працівників.
Про це розповіла юристка Марія Звягінцева.
Хто з педагогів має відстрочку
Відповідно до статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію", під час воєнного стану призову не підлягають:
- наукові та науково-педагогічні працівники вишів, коледжів, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь;
- педагоги училищ, шкіл, які працюють у своїх закладах освіти не менш як на 0,75 ставки.
При цьому відстрочка від мобілізації можлива лише за двох умов:
- якщо зайнятість педагога не менше, ніж 0,75 ставки;
- якщо робота в закладі є основною.
Якщо педагог працює на 0,5 ставки, то відстрочку він не отримає. Юрист також зазначила, що навчальний заклад не може бронювати педагогів, адже вони не підпадають під визначення категорії працівників, яких можна бронювати.
Правила бронювання від мобілізації
Відповідно до постанови № 76 від 27 січня, уряд встановив нову квоту для бронювання працівників підприємств від мобілізації. Якщо раніше підприємство могло забронювати лише 40% чоловіків, то тепер ця частка зросла до 50%. Також у разі наявності обґрунтованої потреби кількість військовослужбовців, що підлягають бронюванню, може перевищувати 50%.
Крім того, уряд встановив чіткі терміни бронювання працівників підприємств від мобілізації. Згідно з новими правилами, заброньованим військовозобов’язаним може надаватися відстрочка від мобілізації, але не більше, ніж на шість місяців.
Уряд дозволив забронювати від мобілізації частину працівників тільки тим підприємствам, які є критично-важливими для функціонування економіки та відповідають трьом з семи критеріїв:
- Загальна сума сплачених податків та інших зборів перевищує 1,5 млн євро за рік.
- Сума надходжень в іноземній валюті перевищує еквівалент 32 млн євро.
- Підприємство має стратегічне значення для економіки та безпеки країни, згідно із постановою Кабміну №83 від 2015 року.
- Підприємство має важливе значення для галузі національної економіки чи задоволення потреб територіальної громади. Критерії визначають профільні міністерства або ОДА "з урахуванням потреб громад".
- Підприємство не має заборгованості з ЄСВ.
- Розмір зарплати на підприємстві – не менше середньої зарплати по регіону.
- Підприємство є резидентом "Дія.City". Це спеціальний правовий режим для IT-індустрії. Він почав діяти у лютому 2022-го.
Раніше ми розповідали, як забронювати співробітника від мобілізації. Також ми писали, що відстрочку для деяких українців можуть скасувати. Більше про мобілізацію в Україні читайте в нашій спецтемі.