У людей, які не хочуть офіційно реєструвати шлюб, згодом виникає питання: "А як ділити майно у разі розставання?" Насправді сумісно нажите майно у цивільному шлюбі можна поділити навпіл, але для цього потрібно виконати єдину та головну умову.
Про це сайту Pro Гроші розповів голова адвокатського об'єднання "Кравець і партнери", адвокат Ростислав Кравець.
Як поділити квартиру у цивільному шлюбі?
За словами адвоката, для того, щоб розподілити сумісно нажите майно, чоловіку та жінці потрібно підтвердити юридичний факт проживання однією сім'єю.
Якщо цього не зробити, то жінка матиме право лише на те майно, що знаходиться у її власності, відповідно, чоловік матиме право на те, що у його власності. Наприклад, якщо у цивільному шлюбі квартира була придбана за гроші чоловіка, то після розставання жінка не зможе на неї претендувати, і навпаки.
Однак, якщо подружжя заздалегідь попіклувалося про забезпечення свого майбутнього, то все майно, що було придбано з дати встановлення юридичного факту сумісного проживання, ділитиметься навпіл.
Таким чином, виходить, що цивільне подружжя має право на половину сумісно нажитого майна, але лише після того, як доведуть, що дійсно проживають однією сім'єю.Ростислав Кравець
Голова профспілки "Українська незалежна фундація юристів", голова АТ "Кравець і партнери"
Як можна підтвердити факт сумісного проживання?
Адвокат пояснив, що для цього подружжю необхідно звернутися до суду та надати відповідні докази, аби отримати право претендувати на сумісно нажите майно.
Для того, аби суд визнав юридичний факт сумісного проживання, він має врахувати безліч факторів. Це може бути:
- показання свідків (сусідів, друзів, родичів тощо);
- докази про сумісний відпочинок (квитки, бронювання готелю);
- докази про сумісне проживання, якщо у квартирі немає речей одного з подружжя, скоріш за все, це обман.
Лише після того, як суд вирішить, чи враховувати ці докази, як належні, чи ні, подружжя отримає відповідь щодо встановлення юридичного факту проживання однією сім'єю.
Чим відрізняються зареєстрований та цивільний шлюб?
Експерт зазначив, що в Сімейному кодексі є інститут сумісного проживання, який майже прирівняв незареєстрований шлюб до офіційного, але не зробив їх рівнозначними.
Таким чином співмешканці отримали певні права, які раніше були доступні тільки після штампу в паспорті. Йдеться про розподіл майна, аліменти тощо.
Раніше ми розповідали, яку силу має цивільний шлюб. Також ми писали, як отримати спадщину у цивільному шлюбі.