З початку повномасштабного російського вторгнення власник компаній Tesla та SpaceX Ілон Маск підтримував Україну й надавав для ЗСУ високотехнологічні засоби зв’язку.
У своєму акаунті в Twitter він написав, що компанія зі своєї кишені вже витратила майже $80 млн на включення та підтримку Starlink.
Розповідаємо, звідки така сума і чи правдива вона.
Скільки Starlink має Україна та хто за них платить
Як повідомили у Міністерстві цифрової трансформації України для Укрінформ, із початку війни Україна отримала близько 20 000 пристроїв.
"Серед них 5 000 — за сприяння американської Агенції з міжнародного розвитку USAID, 5 000 — за підтримки Уряду Польщі, ще 5 000 — завдяки ініціативі міністрів цифрової трансформації країн ЄС. Решта — від приватних компаній" – повідомляють у відомстві.
На потреби оборони працює одночасно 4 000 терміналів. З них близько 500 апаратів втрачається щомісяця у боях.
Згідно з документами, які отримали The Technology 202, федеральний уряд США фактично платить мільйони доларів за значну частину обладнання та витрати на його транспортування в Україну.
Хоч компанія SpaceX і робить пожертвування значною сумою на потреби України, вона це робить за допомогою американського уряду та приватних підприємств.
Заяви Маска про те, що він втратив близько $80 млн на підключення та підтримку Starlink в Україні, не мають жодного обгрунтування.
У листі SpaceX до Пентагону, йдеться, що використання Starlink в Україні коштуватиме ще понад $120 млн до кінця року та близько $400 млн протягом наступних 12 місяців.
Походження цієї суми невідомо. Самі термінали коштують $1 500 та $2 500 за дві моделі, які надіслають в Україну. Щомісячне обслуговування Starlink становить $60/місяць.
Однак, за інформацією CNN, значна кількість терміналів, які передають Україні — це спеціальна корпоративна версія, через яку споживаються значні об'єми даних. Щомісячне обслуговування таких терміналів коштує $4 500/місяць. Про те, яка кількість Starlink в Україні є корпоративною версією, а яка ні — невідомо.
Чому Starlink важливі для України
Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров каже, що супутники Starlink допомагають у відновленні зв’язку на деокупованих територіях, де окупанти пошкодили мобільні вежі та оптичні кабелі. Також вони відіграють важливу роль у відновленні основних послуг після російських ракетних атак.
"Понад 100 крилатих ракет атакували енергетичну та комунікаційну інфраструктуру. Але за допомогою Starlink ми швидко відновили зв'язок у критичних областях", — написав Федоров у Twitter після масованих ракетних обстрілів.
Наявність Starlink в Україні дає величезну перевагу над противником у плані зв'язку та комунікацій.
"Українські збройні сили використовують його для зв'язку, наприклад, між штабом і військами на місцях", — каже дослідниця оборонних досліджень у Королівському коледжі Лондона Марина Мірон.
Українські підрозділи у найгарячіших точках без зв'язку, завдяки Starlink мають стабільний контакт зі штабом та, навіть, рідними.
Вагомою перевагою є те, що його сигнали не можна заглушити, як звичайні радіосигнали
Раніше сайт Pro Гроші розопвідав, що Ілон Маск писав про Україну. Також ми писали, за скільки Маск хоче купити Twitter.