Воєнний 2022 рік став для України періодом найбільших втрат за всю історію незалежності. За оцінками Міністерства економіки, падіння ВВП за підсумком попереднього року склало 30,4%. Це найгірший результат нашої держави, при цьому не такий поганий, як очікувалось. Повномасштабний напад РФ вдарив по всьому, росіяни нищать критичну та цивільну інфраструктуру, б'ють по заводах і фермах, здійснюють кібератаки й загалом роблять усе, щоб нанести якомога більшого удару по економіці та стійкості держави. І навіть в цих умовах Україна показує результати кращі, ніж всі очікують.
Бізнес працює до останнього, люди виходять на роботу, купують, продають, економіка працює. Це підсумок, з яким ми закінчили 2022 рік. Чого чекати у 2023? Сайт Pro Гроші й Олександр Висоцький, консультант з управління, засновник консалтингової компанії Visotsky Inc, розповідає, які зміни чекають на бізнес, як йому треба діяти й чи є сенс відкривати нову справу у новому році.
Податки, пільги, перевірки
Під час воєнного стану держава запровадила зміни й пільги на складний період. Зокрема, перевірки Податкової скасували, як і ПДВ та мита на весь імпорт, з'явилася можливість переходити на спрощену систему оподаткування, наприклад, сплачувати 2% від доходу замість 5%, тимчасово можна не платити ЄСВ тощо.
Спершу це все стимулювало бізнес до роботи: у момент, коли все мало б бути паралізованим, в Україні за можливості працювали всі критичні підприємства, були доступними більшість основних товарів і послуг. Згодом стало зрозуміло, що у стані війни державі потрібні гроші й надходження в бюджет, а тому небачені пільги для підприємців поступово почали скасовувати.
Повернулись ПДВ та мито на імпорт, акцизи на пальне, частково повернулись перевірки. Власне з останніми у 2023 році все буде набагато серйозніше: постановою №1363 від 6 грудня 2022 року Кабмін повернув позапланові податкові перевірки.
Ще одна найтриваліша пільга, яка стосується ставки 2% Єдиного податку, також буде скасована. Відповідно до меморандуму з Міжнародним валютним фондом Україна зобов'язалась до 1 липня 2023 року скасувати пільговий режим для спрощенців, які сплачують ЄП за цією ставкою. Проблема в тому, що через ці вигідні для бізнесу відсотки держава недоотримує величезні суми в бюджет. А це закладає сумніви, чи зможемо ми розрахуватися з новими боргами та відсотками за кредити перед фондом.
Більше доведеться платити ФОПам ще й тому, що мінімальна зарплата зросла до 6 700 грн, а прожитковий мінімум до 2 589 грн. До цих показників прив'язані ставки ЄП та ЄСВ. Наприклад, ФОПи 2-ї групи платять щомісяця 20% від мінімальної зарплати, тобто у 2023 році цей місячний платіж складатиме 1 340 грн. При цьому мінімальна сума ЄСВ тепер складає 1 474 грн (22% від мінімалки). Деякі зміни з'явилися й у формах податкових декларацій.
Так, у новому році держава поступово повертатиме бізнес у звичайні умови, щоб далі утримувати економіку та не втрачати ресурс, коли він так потрібен для ведення війни. У цьому контексті Висоцький каже, що у ситуації, яка склалася, бізнес зможе дати державі більше, а не навпаки.
2023 рік для українського бізнесу не буде легшим, ніж 2022-й. Але при цьому впевнений, що країна швидко відновлюватиметься як мінімум за рахунок спільної національної ідеї. Україна точно обрала шлях демократії, цивілізованого західного розвитку та цінностей. Буде й гарна інвестиційна привабливість. Але на це потрібен час.Олександр Висоцький
Засновник компанії Visotsky Inc
Скільки потрібно часу – залежить від цілого набору чинників, але насамперед роль грає те, коли закінчиться війна і якими будуть наслідки.
Про крах не йде мови
За прогнозом Мінекономіки, ВВП України у 2023 році зросте на 4,6%, за прогнозом НБУ – на 5,5%, Світового банку – 3,3%. Прогнози поки приблизні, адже ми не знаємо, коли закінчиться війна, якими будуть остаточні наслідки бойових дій та в яких умовах доведеться жити й працювати українцям. Але попри всі страхи бізнес чекає на зростання.
Основною проблемою з лютого-березня було те, що логістика значно ускладнилась через руйнування, попит на деякі товари й послуги впав, сировина стала дорожчати, частина працівників пішла воювати. Серед купи проблем протягом місяців воєнного стану наприкінці 2022 року з'явилася ще й енергетична криза.
Згідно із січневим макроекономічним оглядом НБУ найголовнішою проблемою листопада стали перебої з постачанням електроенергії та водо- або теплопостачанням. Бізнес поступово адаптується, але при цьому ростуть і витрати: Росія не припиняє терористичних атак і спроб зробити в Україні повний блекаут, підприємці, розуміючи це, купують генератори, Starlink та інші речі, які не дадуть зупинити виробництво.
Власне попри всі складнощі бізнес налаштований на 2023 рік не так вже й погано. За даними Опендатабот з 2 січня нового року станом на 6 січня в Україні відкрили 2 440 ФОПів та 616 компаній.
Якщо ви тільки замислюєтеся про відкриття бізнесу у 2023 році – у цьому є сенс. На мій досвід, починати бізнес у кризовий час набагато легше, є свої переваги. Хтось вилітає з бізнесу, тому ви можете дешевше отримати приміщення, обладнання, людей і так далі, – пояснив Висоцький.
Попри війну та невизначеність у майбутньому 47% бізнесів очікують зростання у 2023 році. Саме такі висновки опублікувала Європейська Бізнес Асоціація після опитування, яке провели серед 104 топменеджерів компаній-членів ЄБА. При цьому 28% сподіваються втримати попередні показники.
Хоча й не для всіх наступний рік принесе гарні новини. 25% опитаних очікують погіршення справ у своєму бізнесі, при тому, що минулого року таких було лише 2%. Інвестиційних проєктів у наступному році буде менше. Але серед них побільшала частка соціальних ініціатив, адже в них тепер вкладають компанії, які планують продовжувати розвиток в Україні.
"Ми бачимо впевнений фокус бізнесу на людях, командах, громадах. Зростання інвестицій в соціальні ініціативи та підтримка своїх співробітників свідчить про довгострокову прихильність компаній, які хочуть і готові продовжувати роботу в Україні попри найстрашніші виклики", – розповіла Анна Дерев'янко, виконавча директорка ЄБА.
Висоцький каже, що основне зараз для бізнесу – адаптація і вибір правильної стратегії. Можливо, мета збільшити прибуток, зараз підходить не всім, і сконцентруватися треба на утриманні показників. Або ж варто подумати, як змінювати показники без зміни потужностей, отримуючи максимум із наявних.
Український бізнес звик діяти "великими мазками". Але навіть якщо у вас було багато грошей та філій, і ситуація краща, ніж в інших українських компаній, стійте твердо на ногах. Відстежуйте ефективність, оцінюйте штат, організацію. Те, що майбутнє є, поза сумнівами. І ті, хто на кризовому ринку навчаться виживати, вийдуть після війни переможцями. Ті, хто проривався, побачать зміни та скористаються ними, бо будуть ресурси, – зауважив бізнесмен.
Експерт додав, що зараз українському бізнесу варто думати не лише про розвиток на внутрішньому ринку, а і про вихід на зовнішній. Причина не в тому, що в Україні буде мало можливостей для зростання. Він каже, що перспективи однозначно є, але і шансів на більший успіх і прибутки для українських компаній стає все більше за кордоном. Попит на наш продукт є, він відрізняється залежно від країни.
Враховуючи обсяги інтернет-торгівлі, та й взагалі світові тренди, потрібно відходити від мислення "в якій країні я продаватиму" до мислення "якій аудиторії і в яких країнах я продаватиму", – зауважив Висоцький.
Тому попри війну і складні умови відмовлятися від ведення підприємницької діяльності точно не треба. Держава зараз багато в чому залежить від бізнесу та економічної активності громадян. Складнощі є у всіх, але найскладніші перші моменти війни ми встояли завдяки тому, що намагалися зберегти звичайний плин речей: бізнес працював, країна працювала. Чим активнішими ми будемо, тим менше негативних наслідків буде, і тим сприятливіші умови будуть для відновлення.
Раніше ми розповідали, що у січні ПриватБанк запустив нову програму кредитування для бізнесу. Крім того, ми писали про 3 головні нововведення 2023 року.