Соціальна мережа Instagram дає простір блогерам не тільки формувати близьку собі спільноту, але й заробляти на довірливих підписниках, продаючи їм інформаційні продукти – курси, марафони, тренінги, уроки тощо. Особливу нішу займають люди, які обіцяють навчити, як домогтися шалених заробітків з нуля лише за 2 години роботи в день. Погодьтеся, звучить заманливо. Тож не дивно, що подібні курси купують, хоча в результаті отримують мильну бульбашку.
Сайт Pro Гроші розповідає, з якими підводними каменями стикаються українці, витрачаючи тисячі гривень на курси від блогерів.
2.Блокування та закриття доступу
3.Instagram наповнений псевдо-експертами
4.Що думають українці про курси від інстаблогерів
5.Альтернатива блогерським курсам
Заплатити й отримати ніщо
Програмування, трендинг, таргетинг, інтернет-маркетинг, кулінарія, спортивні заняття, способи заробітку, SMM… Список знань, якими мріють поділитися українські блогери, чималий. Вони вкладаютькошти у рекламу, набирають команду, прогрівають аудиторію, аби наприкінці розчарувати учасників свого курсу беззмістовними промовами та інформацією з першого посилання в Google.
Зрозуміло, що не всі платні чи безплатні інфопродукти не несуть користі. І нормально, коли якусь частину слухачів не задовольнив отриманий результат. В таких випадках адекватні блогери, яким важлива думка підписників і хороші відгуки, пропонують повернення коштів. На жаль, не всі автори марафонів/тренінгів/курсів розуміють цю константу.
Блокування та закриття доступу
Не можна сказати, що це поширена практика, але вона існує: через негативні відгуки про курс автор блокує учасника та забирає доступ до матеріалів, при цьому раніше обіцяючи, що використання інформації безлімітне по часу. Та ще й кошти не повертає. Кілька таких реакцій існує на курс з ведення Instagram-сторінок топової української блогерки Саші Бо.
Її інформаційний продукт коштує від 6 до 14 тисяч гривень (вже зі знижками). Уявіть розчарування людини, яка витратила гроші на преміумпакет, але отримала "дірку від бублика". Як пишуть деякі незадоволені учасники курсу, вони негативно висловилися щодо його наповнення та фідбеку від Саші, натомість опинилися у чорному списку без доступу до матеріалів.
"Вчора в спільному чаті почали писати негативні відгуки, в нас забрали доступ до чату. Їх підтримка – просто хами, які намагаються принизити. Виставили ми з дівчиною про це в сторі – у нас забрали доступ до курсу", – розповіла Катерина.
Дівчина зазначила, що купила пакет за 7 тисяч гривень, і з нею так вчинили. Водночас деякі учасники витратили по 13 тисяч гривень і також залишилися без доступу.
Як виявилося, блогерка має звичку блокувати не тільки учасників своїх курсів, але й підписників. Потрапити в бан можна за будь-який коментар, що не сподобається. Чи навіть за лайк іншого коментаря.
Instagram наповнений псевдо-експертами
Можливість постраждати через недобросовісних блогерів існує завжди. Навіть маючи впевненість у професіоналізмі та експертності людини, не виключено, що результат не виправдає очікувань. Прикладів чимало, тож складається враження, ніби українців постійно хочуть обманути.
Наприклад, киянка Наталя вирішила вивчити секрети кулінарії, знайшла в соціальній мережі курс Ольги Мартиновської. Купила одразу преміумпакет, заплативши 24 тисячі гривень. Згодом зрозуміла, що ціна не вартує отриманих знань і попросила повернути оплату. Їй пообіцяли здійснити повернення, але кілька місяців від організаторів була тиша. Навіть погроза звернення в поліцію не допомогла.
Відомою на всю Україну стала блогерка з Луцька Катерина Якимчук. В Instagram вона вихвалялася мільйонними заробітками та обіцяла покупцям авторського курсу відкрити власні секрети. Але виявилося, що інформація була загальнодоступною та навіть наївною, через що обурені підписники звинуватили дівчину в шахрайстві.
Багато гнівних відгуків щодо двох хлопців з Дніпра, які відкрили маркетингову агенцію PR+ та в Instagram заохочують підписників купити курс, який допоможе вивести бізнес на 1000 відсотків прибутку. Звучить цікаво, ще й сторінка має привабливий професійний вигляд. А позиціювання себе як найбільшої та найкращої компанії з маркетингу в Україні завершує справу – охочих придбати інформаційні продукти тільки більшає.
Але в мережі достатньо відгуків про PR+, які змушують засумніватися у своїх бажаннях.
У соціальній мережі багато пропозицій від фотографів та відеографів щодо навчання. Люди з досвідом і реальними кейсами вчать, як знімати, робити монтаж, корекцію кольору тощо. Але не всі прагнуть відкривати власні фішки та секрети, навіть за гроші. Одна блогерка, наприклад, набрала групу та пообіцяла розповісти чимало цікавого про предметну зйомку та особливості корекції. Причому учасники були з досвідом, а не новачки.
"Люди проходять курс і виявляється, що там немає нічого про корекцію кольору, а тільки загальна інформація: ось тут яскравість збільшити, тут контрастність. Це не вартувало грошей, бо призначалося для людей, які лише взяли в руки телефон. Ось настільки базово. Всі почали негативно реагувати, і блогерка відповіла, що не розкриває своїх фішок", – розповіла про свій досвід одна з учасниць.
А потім дійшло до відкритого хамства, коли авторка багатьом зауважувала, що з курсом все добре, просто в учасників "руки не з того місця".
Що думають українці про курси від інстаблогерів
На будь-який товар знайдеться покупець. Скільки б не було викриттів щодо псевдофахівців в Instagram, які, користуючись популярністю та довірою підписників, продають їм непотрібну інформацію за великі гроші, а потім ще й можуть "кинути", все одно будуть люди, які віритимуть в дієвість курсів від блогерів. Їм варто віддати належне – грамотні реклами та прогрів аудиторії ефективно роблять свою справу.
Але радує той факт, що частина українців розуміє: більше користі буде з самостійного вивчення та пошуку інформації, а також читання книг і перегляду спеціалізованих програм, ніж курсів і марафонів топових інфлюенсерів. Ось що думають люди з приводу масової популяризації курсів в Instagram:
Альтернатива блогерським курсам
Українці мають змогу користуватися платформою "Дія.Освіта", яку створили задля підвищення грамотності та навичок, доступу до якісних цифрових знань, підвищення кваліфікації тощо. Сервіс поєднує можливості навчання, розваг і профорієнтації, пропонуючи різноманітні онлайн-курси, вебінари, інтерактивні завдання, відеоуроки, ігрові елементи та ін.
Серед доступних освітніх продуктів – навчання та здобуття навичок за професіями, затребуваними на ринку праці в Україні. Наприклад, фотографа, баристи, дизайнера інтер’єру, барбера, тестувальника, плиточника, кравчині, ландшафтного дизайнера та ін. А після успішного завершення курсу учасники отримують сертифікати. Тож навіщо купувати продукти в медіаперсон, які не дають гарантію результату, якщо можна скористатися доступними державними пропозиціями абсолютно безоплатно.
Раніше сайт Pro Гроші писав, на яких машинах їздять українські топблогери та скільки вони коштують. Також ми повідомляли, що 20-річна блогерка Верба приголомшила сумою та розповідали, скільки грошей дівчина отримала за місяць.