В Україні триває зниження роздрібних цін на пальне. Проте, на деяких заправках ціни вже почали зростати.
Про це свідчать дані моніторингу роздрібного ринку Консалтингової групи "А-95".
За даними аналітиків, деякі заправки, готуючись до повернення довоєнних акцизів, уже підняли ціни.
Які мережі першими підвищили ціни
- Мережа Prime вже підняла ціни на дизель на 1 грн, а бензин А-95 – на 50 копійок, до 41 та 43 грн за літр відповідно.
- Мережа VST збільшило ціну на бензин на 2 грн, до 44,10 грн за літр, а на дизель на 1,48 грн – до 40,30 грн за літр.
Хто знизив ціни
Проте 19-20 червня окремі мережі все ж знизили вартість пального ще на 0,5-2 грн/л:
- на 2 грн/л пальне здешевшало у мережі Укрнафти. Бензин А-95 на її станціях тепер коштує 40,99 грн/л, А-95+ – 42,99 грн/л, дизель – 39,99 грн/л.
- на 2 грн/л пальне також здешевшало на станціях VostokGaz.
- мережа Маркет знизила ціни на 1-15 грн/л,
- БРСМ-Нафта – на 0,05-0,68 грн/л.
Загалом середня ціна бензину А-95 в Україні за останні дні склала 44,56 грн за літр, а дизель – 43,08.
Підвищення податків на пальне: що відомо
Як розповідав раніше сайт Pro Гроші, навесні минулого року Верховна Рада прийняла за основу та в цілому законопроєкт "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану".
Саме з того часу акциз на імпорт бензину, дизелю та скрапленого газу було скасовано, а ставка ПДВ по цих позиціях була зменшена з 20% до 7%.
Але 30 березня 2023 року голова фінансового комітету ВР Данило Гетманцев заявив, що 1 липня розмір ПДВ на пальне становитиме 20%.
"На мою думку, зниження цих ставок на початку війни — величезна помилка. Рішення ніяк не вплинуло на вартість палива. Це лише вплинуло на заробіток трейдерів", – пояснив він.
Чому підвищення ПДВ на пальне може погіршити ситуацію
Основна проблема навіть не в підвищенні цін, як про це думають всі. Головне, що при встановленні довоєнних податків ринок може знову стикнутися з проблемою повернення схем із несплати ПДВ, який планують підвищити з 7% до 20%.
Виходить, що ціни зростуть, а от бюджет не отримає запланованих коштів. Більше про це читайте в нашому матеріалі за посиланням.
"Однозначно у всіх компаній є логістичне плече, грубо колообіг бензовоза становить тиждень... і до двох. Залежно від черг на кордонах та довжини колії та інших факторів. Отож і "свято цін" теж розпочнеться за два тижні до сакральної дати 1 липня. Не різко, але поступово і з прискоренням", — пояснив засновник мережі АЗС.
На його думку, бажання багатьох українців, компаній і аграріїв встигнути закупити дешевше пальне ще більше "розігріють" ринок.
Крім того, сайт Pro Гроші писав вже про те, яка нова заборона може з'явитися для українських водіїв. Читайте також про те, скільки доведеться витратити, аби придбати популярний електрокар.