В Україні перевірили АЗС й знайшли чимало фальсифікованого пального. Якщо порівнювати, то на сьогодні поганого бензину стало менше, але він все одно є. Наразі його збувають у невеликих містах.
Про це пише Інститут споживчих експертиз.
Експерти відібрали проби бензину А-95 в найбільших всеукраїнських мережах, а також у серйозних регіональних гравців. Також вони не оминули увагою мережі, які працюють в райцентрах і невеликих містах.
Отже, не варто хвилюватись, якщо ви заправляєтесь на АЗС:
WOG;
SOCAR;
ОККО;
KLO;
PRIME;
AVANTAGE 7;
CHIPO;
ZOG;
ОВІС.
"Показники бензинів, придбаних у цих мережах, були значно кращими від вимог ДСТУ", – йдеться у повідомленні.
Також непогані результати показала перевірка 95 бензину від:
BVS;
MARSHALL;
AMIC;
SHELL;
NEFTEK;
PARALLEL.
"Бензин цих АЗС відповідав стандарту Євро 5, але з показниками, ближчими до граничних норм", – йдеться у повідомленні.
Мережі, де пальне не відповідало нормативам профільного ДСТУ:
ANP;
АВІАС;
24/7;
KRAFT;
DNIPRO OIL GROUP.
Що з цінами на пальне
Раніше ми вже писали про те, що темпи зростання цін на пальне стрімко знизилися. Все через те, що наразі є достатня пропозиція та слабший попит на нього. Також це завдяки тому, що зараз дещо краща ситуація в енергетиці та тепла погода, а також немалий вплив має зниження світових цін на нафту в річному вимірі.
"Завдяки меншому тиску з боку цін на пальне нижчими темпами дорожчали транспортні послуги, а під впливом слабшого споживчого попиту пригальмувало подорожчання алкогольних напоїв. Зростання адміністративно регульованих цін і надалі стримував мораторій на підвищення тарифів на послуги ЖКГ для населення", — йдеться в огляді.
Які ціни на пальне будуть у березні
Раніше ми вже писали про те, що формування цін залежить від багатьох факторів. Зокрема від ситуації на світовому ринку та обсягів запасів в Україні. Також "у першій половині лютого постачання пального були чималі, а от попит – не таким великим". Тому в березні утворилися надлишки ресурсу, які потрібно розповсюджувати поміж споживачів.
"Дорожчати бензин чи дизель не будуть. Немає на це причин", – говорить аналітик консалтингової компанії "НАФТОРИНОК" Олександр Сіренко у коментарі сайту Pro Гроші.
Згодом різниця становитиме 4 грн для дизелю та 3 гривні для бензину. Детальніше про ситуацію з пальним в Україні ви можете прочитати в нашому матеріалі за посиланням.
Раніше сайт Pro Гроші писав, що розоритися через порушення ПДР реально, та розповідав, які штрафи загрожують водіям в Україні. Також ми повідомляли, з яких країн завезли найбільше легковиків у 2022 році.