Українці можуть вдвічі зменшити суми в платіжках за електроенергію. Для цього слід обов’язково встановити двозонний лічильник та знати про правила енергоефективності.
Про це йдеться на сайті Держагентства з питань енергоефективності.
Експерти дали кілька порад, які реально допоможуть платити менше за світло.
Замініть старі лампи на енергоефективні
Датчики руху – можливість заощаджувати електроенергію, коли вона не потрібна. У багатоквартирних будинках їх необхідно встановити у коридорах, під'їзді, на сходах та інших місцях спільного користування. У приватному будинку – біля дверей та у дворі.
Вимикайте пристрої, якими не користуєтеся
Режим очікування для комп'ютера є доречним, якщо залишати його на кілька хвилин, а не на всю ніч. Варто вимикати пристрої, якими ніхто не користується. А ще краще – вимикати взагалі штекери із розеток. Це не лише дасть змогу заощадити електроенергію, а й убереже пристрої від впливу можливих перепадів електроенергії. Можна також встановити автоматичні вимикачі.
"Прості побутові речі часто зберігають значну кількість газу та електроенергії. Наприклад, холодильник має розташовуватися якомога далі від плити, нагрівача, колонки або бойлера, батареї та прямих сонячних променів, а сучасні пристрої для приготування їжі, наприклад, мультиварки, дають можливість готувати 2-3 страви одночасно, що зберігає як газ, так і електроенергію", – йдеться у повідомленні Держагентства.
Встановіть двозонний лічильник
Щоб удвічі скоротити сам тариф, треба перейти на двозонний. Для цього варто встановити двозонний лічильник (ціна становить близько 2-3 тис. грн) та під'єднати його. Для цього зверніться до свого постачальника електроенергії. Найчастіше великі компанії пропонують свої послуги: вже готові енергоефективні набори.
Двозонний лічильник дає змогу в період з 23 вечора до 7 ранку платити за світло за тарифом 1,32 грн за кВт*год. А вдень — за звичайним тарифом. Водночас важливо використовувати енерговитратні прилади у нічний період.
Який тариф на світло для населення
Як ми розповідали раніше, у постанові уряду про підвищення цін на світло для населення зазначено, що тариф у розмірі 2,64 грн за кВт-год діятиме із 1 червня до 31 грудня 2023 року. Відповідно, наприкінці року уряд знову може переглянути ціну.
Також українці й надалі можуть користуватися пільговим нічним тарифом, який складає 0,5 (тобто 1,32 грн за кВт-год) від денного. Ціна діє з 23 години вечора до 7 години ранку.
Як зміняться платіжки за світло
За словами міністра енергетики Германа Галущенка, після збільшення тарифу середня сума в платіжці за електроенергію для однієї родини зросте орієнтовно на суму до 250 гривень.
До слова, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, вважала, що тариф на світло потрібно підвищити з 1,44 грн/кВт-год до 2,88 грн за кВт.
Що буде з субсидіями
В уряді вже працюють над тим, аби збільшити розмір субсидії через подорожчання світла. Відомо, що субсидії перерахують громадянам, які вже отримують пільги.
Як пояснила перша заступниця міністра соціальної політики Дарія Марчак, перерахунок відбудеться автоматично.
"Якщо родина отримує пільгу, це означає, що вона не буде сплачувати за комунальні послуги повністю чи частково — на той відсоток, який для неї передбачений законодавством", — сказала вона.
Раніше у Кабміні розповіли про підготовку країни до нового опалювального сезону. Також ми писали, скільки українці заборгували за спожиті комунальні послуги.