Українським законодавством передбачено, що вчителі за особливі трудові заслуги можуть отримувати премії. Положення про преміювання розробляє заклад освіти. Саме такий документ визначає критерії їх виплат.
Pro Гроші пояснюють, за що вчителі можуть отримати премії у 2023 році.
Преміювання вчителів передбачено Кодексом законів про працю. Премію можуть виплатити за підсумками роботи педагога протягом певного періоду (місяць, квартал, рік). Також додаткові виплати вчителі можуть отримати до державних та професійних свят або ж ювілейних дат.
Служба освітнього омбудсмена виокремила такі орієнтовні критерії для преміювання:
- якісну сумлінну працю (якість проведених уроків та занять, використання новітніх технологій, участь у суспільно-громадському житті закладу освіти, ефективної роботи з батьками, організація та участь у заходах);
- сприяння розвитку здібностей учнів (підготовка учнів-переможців учнівських олімпіад та конкурсів захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН та інших конкурсах);
- перемога та участь у професійних конкурсах педагогів;
- участь у розробці підручників, навчально-методичних посібників, засобів навчання, рекомендацій, авторських навчальних програм тощо.
Однак такі критерії лише орієнтовні. Кожен заклад освіти може шляхом проведення колективних переговорів визначити власні критерії щодо нарахування премії й внести їх до положення про преміювання.
Які розміри премії в школах
Українським законодавством не передбачені максимальні розміри премій. Яку виплату отримає педагог, визначається з урахуванням доплат і надбавок.
Також у вчителів є можливість отримати щорічну грошову винагороду, яка виплачується в розмірі до одного посадового окладу (ставки заробітної плати) за сумлінну працю, зразкове виконання покладених на них обов’язків.
Крім того, щороку при наданні щорічної відпустки педагогічним і науково-педагогічним працівникам виплачується допомога на оздоровлення у розмірі місячного посадового окладу.
Також потрібно знати, що преміювання школи здійснюють в межах фонду заробітної плати на поточний бюджетний рік.
За що можуть позбавити премій
Раніше ми вже розповідали про те, що позбавити премії вчителя можуть через такі причини:
- прогули;
- поява на роботі у нетверезому стані;
- порушення режиму роботи закладу;
- запізнення і передчасне залишення робочого місця;
- невиконання або неналежне виконання посадових обов’язків;
- недотримання виконавської дисципліни;
- порушення термінів виконання доручень та завдань;
- притягнення до адміністративної або дисциплінарної відповідальності;
- несвоєчасне або неякісне виконання завдань і своїх посадових обов’язків;
- порушення трудової, фінансової дисципліни;
- відсутність результативності у виконанні окреслених задач, низький рівень виконавчої дисципліни;
- недбале ставлення до майна закладу;
- порушення вимог охорони праці та безпеки життєдіяльності;
- погіршення рівня освітнього процесу;
- невиконання правомірних вимог керівника.
Загалом умови, за яких працівника можуть позбавити премій, повинні бути передбачені у положенні про преміювання закладів освіти.
Раніше ми писали про те, скільки отримують вчителі, які продовжують працювати в школі. Також ми розповідали, які доплати отримують вчителі за класне керівництво.