Повітряні тривоги в Україні лунають майже щодня і можуть тривати кілька годин поспіль. Багатьом українцям через це іноді буває доволі складно доїхати на роботу, адже у Києві, наприклад, комунальний транспорт не курсує містом до оголошення відбою.
Тим часом адвокат Олександр Головченко на своїй сторінці у соціальній мережі Facebook пояснив, що загрожує працівнику, який "прогуляв" роботу через повітряну тривогу, чи може працівник прогуляти роботу через повітряну тривогу, яка іноді триває по кілька годин.
Звільнення з роботи
За словами Головченка, якщо людина перебувала в укритті під час повітряної тривоги – це поважна причина того, що вона не з'явилася на робочому місці. Але при цьому важливо, щоби була дотримана умова: відсутність працівника на роботі має збігатися у часі з повітряною тривогою та з часом доїзду на роботу (офіс-укриття-офіс).
"Повітряні тривоги оголошуються в Україні майже щодня і часом буває по 3-4 рази. За таких частих тривог працівник може бути відсутній на роботі понад три години, а роботодавець, своєю чергою, може звільнити працівника за прогул, оскільки прогул — це відсутність на роботі впродовж трьох годин", — йдеться у дописі адвоката.
Головченко зауважив, що під час оголошення повітряної тривоги працівник може сховатися:
- у приміщенні офісу (якщо так вирішив працівник);
- в укритті або у сховищі, які облаштував роботодавець;
- у спеціально визначеному укритті, перелік яких є на офіційних сайтах міських або селищних рад тощо.
"Але саме працівнику вирішувати, в якому укритті він чекатиме на відбій повітряної тривоги у робочий час (в офісі або пройти до найближчого укриття)", — підкреслив Головченко.
Як це працює насправді
Як пояснив адвокат, якщо працівник впродовж одного дня залишав офіс та йшов до укриття, а час його відсутності збігається з оголошеними тривогами, тоді — це вимушений прогул з поважних причин.
Якщо працівника не було на роботі три дні, після чого він каже, що перебував в укритті вдома, тоді повітряні тривоги за цей період часу тривали двічі по півтори години, то роботодавець розцінить дії свого підлеглого як прогул. Усе тому, що працівник має перебувати в укритті лише під час повітряних тривог, а коли небезпеки немає, він повинен виконувати свою роботу.
Тому, перебування в укритті під час повітряної тривоги може бути поважною причиною відсутності працівника на роботі, якщо:
- час відсутності працівника на роботі збігається з повітряною тривогою + час для добирання (офіс-укриття-офіс). Це можна підтвердити інформацією з програм або додатків, офіційних відповідей військових адміністрацій або рад;
- працівник повідомив про причину відсутності керівника (за можливості);
- на підприємстві відсутнє спеціальне укриття, де може працювати працівник.
Кому не загрожує звільнення під час війни
Існує категорія працівників, яких від втрати роботи захищає закон. До відповідного переліку, який зазначений у статті 184 КЗпП, входять:
- вагітні жінки;
- неповнолітні;
- батьки, які самостійно виховують дітей;
- працівники, які перебувають на лікарняному тощо.
Також є категорія працівників, що має право на переважне залишення на роботі.
Раніше ми розповідали, як покарають роботодавця, який візьме на роботу чоловіка без військового квитка. Також ми писали, як у 2024 році змінилися штрафи для роботодавців.