Національний банк України не враховує курс гривні до долара, який встановлює уряд у своїх розрахунках для державного бюджету. Однак, центробанк співпрацює з органами, яким важливий бюджетний курс.
Про це повідомив голова Нацбанку Андрій Пишний під час брифінгу.
"Курс, який було закладено в державний бюджет, не є ні прогнозом, ні метою для Національного банку. Це певний розрахунковий параметр, який закладається, як ми бачимо, ретроспективно, він може бути змінений", — сказав Пишний.
Нагадаємо, що подібні роз’яснення щодо підходу НБУ до курсу гривні робляться щороку під час бюджетного процесу. Це підкреслює постійну позицію Нацбанку в цьому питанні.
Голова НБУ наголосив, що динаміка курсу гривні залежить від багатьох факторів. Позитивні моменти призвели до того, що курс залишається стабільним, попри відмінності між фактичними та розрахунковими показниками. Наприклад, у бюджеті на 2023 рік закладений курс 42,2 гривні за долар, в той час як НБУ тримає курс на рівні 36,6 гривні за долар. Ця різниця свідчить про намагання НБУ забезпечити стабільність національної валюти.
Пишний також відреагував на заяву міністра фінансів Сергія Марченка щодо бажання девальвації до бюджетного курсу. Він відзначив, що НБУ ретельно враховує позиції та заяви урядових колег та ставиться до них з повагою та розумінням. Ще було зазначено, що співпраця з урядом і міністерствами сприяє збереженню стабільності та можливості отримати підтримку від міжнародних партнерів.
Кабмін затвердив Державний бюджет на 2024 рік
15 вересня Кабінет Міністрів України затвердив проєкт Державного бюджету на 2024 рік. Основні пункти цього бюджету включають:
- власні доходи – 1 трлн 560 млрд гривень;
- витрати загального фонду – 3 трлн 108 млрд гривень;
- дефіцит – 1 трлн 531 млрд гривень;
- збільшення видатків на оборону та безпеку до 1 трлн 685 млрд гривень (на 113 млрд гривень більше, ніж у поточному році);
- видатки на соціальну сферу – 469 млрд гривень;
- видатки на медицину – 202 млрд гривень;
- видатки на освіту – 179 млрд гривень;
- підтримка ветеранів – 14,3 млрд гривень (вдвічі більше порівняно з поточним роком).
Щодо мінімальної зарплати, планується її підняти у два етапи: з 1 січня — до 7 100 гривень і з 1 квітня — до 8 000 гривень. Прожитковий мінімум на одну особу становитиме 2 920 гривень, що також вплине на інші соціальні виплати, які залежать від цього показника.
Раніше ми повідомляли, що відбувається з курсом долара в обмінних пунктах та на чорному ринку. Також сайт Pro Гроші разом з експертом розібрався, який місяць може стати найнебезпечнішим для курсу валют.