В Україні вже понад півтора року триває повномасштабна війна. Українські військові продовжують боротися за незалежність нашої держави. Часто під час бойових дій військовослужбовці зазнають різного виду травм. Саме тому військові, які зазнали поранень під час війни на території України, мають право на грошові державні виплати.
Детальніше про це розповідають Факти ICTV.
Які виплати передбачені за поранення в Україні та хто їх отримає
Адвокат і юрист Ario Law Firm Антон Діденко розповідає, що після поранення військовослужбовець може розраховувати на декілька видів виплат:
- грошове забезпечення військовослужбовця;
- виплата "бойових", тобто додаткової винагороди в сумі 100 тис. грн (відповідно до постанови КМУ від 28.02.2022 №168);
- одноразова грошова допомога, згідно зі ст. 16 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та їхніх сімей та постановою Кабінету міністрів України від 25.12.2013 №975.
"Виплата додаткової винагороди здійснюється за період перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров’я (зокрема й закордонних), включно з часом переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров’я до іншого, а також перебування у відпустці для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної, медичної) комісії (пункт 1 КМУ від 28.02.2022 №168)", – зазначає Діденко.
Який розмір виплат за поранення
Розмір такої виплати залежить від того, якими є наслідки поранення.
Наприклад, у разі отримання військовослужбовцем інвалідності, розмір виплат визначено пунктом Б част. 1 ст. 16 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та їхніх сімей.
Розмір одноразової допомоги може становити:
- 400-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності I групи. Тобто у 2023 році це 1 073 600 грн.
- 300-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності II групи (805 200 грн у 2023 році).
- 250-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності III групи (671 000 грн у 2023 році).
"У разі отримання військовослужбовцем поранення під час виконання ним обов’язків військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, розмір виплати визначений постановою Кабінету міністрів України від 25 грудня 2013 р. № 975, та може становити 70-кратний розмір (187 880 грн) або 50-кратний (134 200 грн) розмір прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року", – пояснює адвокат.
Як отримати виплату за поранення
На сайті Безоплатної правової допомоги пишуть, що для оформлення виплати військовослужбовцю необхідно звернутися до начальника Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України чи до начальника Регіональної штатної військово-лікарської комісії.
Щоб отримати допомогу, потрібно зібрати певний пакет документів:
- Направлення або заява на проведення військово-лікарняної комісії.
- Паспорт громадянина України та його засвідчену копію.
- Заява, написану власноручно, про виплату одноразової грошової допомоги у зв’язку з пораненням чи інвалідністю.
- Копія документа, що свідчить про причини та обставини поранення. Цей документ має доводити, що військовий отримав поранення на полі бою, а не сам наніс собі ушкодження;
- Довідка медико-соціальної експертної комісії про встановлення відсотка втрати працездатності та рішення відповідної військово-медичної установи щодо визнання поранення.
- Довідка медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності.
- Якщо ви належите до рядового чи сержантського складу, необхідно пред’явити військовий квиток та його засвідчену копію, а також довідку про проходження військової служби.
- Для офіцерів – посвідчення або військовий квиток офіцера запасу та його копію і витяг із послужного списку.
- Всі наявні медичні документи, що характеризують стан вашого здоров’я до початку проходження військової служби, під час проходження військової служби та після звільнення.
- Документи військово-лікарської експертизи: свідоцтво про хворобу, довідку військово-лікувальної комісії, оригінали та їхні засвідчені копії.
- Довідка про обставини травми або її засвідчену копію та/або засвідчену копію Акта про нещасний випадок.
- Посвідчення учасника бойових дій та його засвідчену копію.
- Якщо ви брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, необхідно пред’явити посвідчення та його засвідчену копію.
У яких випадках виплати можуть отримати військові з інвалідністю
Раніше ми писали, що одноразова грошова допомога надається лише у трьох випадках.
До цих випадків відносяться ситуації, коли військовий
- отримав травму, захворювання чи поранення, що призвели до інвалідності або втрати працездатності, під час "захисту Батьківщини";
- отримав травму, захворювання чи поранення, що призвели до інвалідності або втрати працездатності, під час "виконання обов’язків військової служби" чи "проходження військової служби";
- отримав травму, захворювання чи поранення, що призвели до часткової втрати працездатності без установлення групи інвалідності під час "виконання обов’язків військової служби".
Раніше ми писали про виплати сім'ям загиблих військовослужбовців та як їх отримати. Також ми розповідали, що держава має виплатити гроші бійцям, що не використали право на відпустку.