Попри війну та боротьбу за незалежність в Україні нікуди не зникло хабарництво. Можливо, воно дещо скоротилося, але усе таки залишилося. Тому відповідальність за хабарництво в умовах воєнного стану планують посилити: хабарників хочуть запроторювати за ґрати на строк від 10 до 15 років, а також конфісковувати їхнє майно.
Про таку ідею написав на своїй сторінці у Facebook член Комітету Верховної Ради з питань правової політики Роман Бабій.
За його словами, у Верховній Раді вже зареєстрували законопроєкт № 9438, у якому депутатам пропонують запровадити жорсткішу відповідальність за корупційні кримінальні правопорушення у сфері правосуддя. Бабій пояснив, що зараз подібні злочини вважаються шахрайством.
"А повинні кваліфікуватися за спеціальною статтею, що призначається саме для таких посередників, які носять суддям хабарі від сторони процесу", — йдеться в його повідомленні.
Як пояснив Бабій, у законопроєкті №9438 пропонується:
- тих, хто пропонує хабар саджати за ґрати на строк від семи до десяти років
- "посередників" позбавляти волі на строк від восьми до дванадцяти років (в умовах війни від 10 до 15) з конфіскацією майна.
Також депутатам пропонують переглянути покарання за надання та отримання хабаря, або за прохання надати хабар за певні дії.:
- суддею;
- присяжним;
- експертом;
- свідком.
Якщо злочин станеться під час воєнного стану, то санкція зростає до 10 — 15 років позбавлення волі (з конфіскацією майна тих, хто не цурається хабарів).
Що робити, якщо вам пропонують хабар
- Відмовитись від пропозиції.
- Спробувати ідентифікувати особу, яка намагалася дати хабар.
- Зібрати докази вини особи: розшукати свідків, використати аудіо-, відеозаписи.
- Направити повідомлення до спеціально уповноважених органів у сфері протидії корупційній діяльності, додавши підготовлену доказову базу.
Якщо проігнорувати описану вище інструкцію, тоді ви станете співучасником злочину і правоохоронці можуть притягнути вас до відповідальності перед законом.
Корупція в Україні
За підсумками 2022 року наша країна посіла 116 сходинку у світовому рейтингу "Індекс сприйняття корупції" (CRI). При цьому наша країна отримала від аналітиків 33 бали – найвища оцінка для України відколи працює оновлена методологія розрахунків (CRI).
У рейтингу попереду України опинилися такі країни, як Гамбія, Індонезія, Малаві, Непал, Сьєрра-Леоне.
Раніше сайт Pro Гроші розповідав, які є види хабарництва. Також ми писали, скільки коштує отримати довідку про непридатність до служби в армії під час війни.