UA RU

Не для всіх: за ким з мобілізованих зберігли середній заробіток

Раніше депутати пояснили своє рішення тим, що "неможливо зберігати середню зарплату в умовах, коли велика частина персонального складу підприємства мобілізована"

Фото: УНІАН

Кому з мобілізованих зберіжуть зарплати

Фото: УНІАН

Українські військові, які зараз захищають Україну на фронті, отримують заробітну плату. Також кожен військовослужбовець, який перебуває в зоні бойових дій, має право на отримання премій. Щодо заробітку мобілізованих українців, Верховна Рада ухвалила Закон України від 1 липня 2022 року № 2352-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин" (далі — Закон № 2352), яким скасувала збереження середнього заробітку за мобілізованими працівниками (законопроєкт № 7251).

Про це пише "Судово-юридична газета".

Що відомо про закон

Відповідно, було внесено зміни до Закону України від 15 березня 2022 року № 2136-IX "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану".

Зазначається, що касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду 16 жовтня 2023 року розглянув справу № 718/209/23 за позовом педагогічного працівника, якого мобілізували. Він обстоював своє право на збереження середнього заробітку.

Зокрема, Верховний Суд зазначив, що Законом № 2352 не внесено змін до інших законів, які передбачають гарантії для громадян України, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, встановлені нормами інших законів (зокрема, для педагогічних чи науково-педагогічних працівників). Тобто для окремих категорій суб'єктів (зокрема, для педагогічних чи науково-педагогічних працівників), призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, зберігається така гарантія, як попередній середній заробіток.

Крім того, спеціальна норма (частина друга статті 5 Закону України від 5 вересня 2017 року № 2145-VIII "Про освіту") має перевагу над загальною (частина третя статті 119 Кодексу законів про працю України; далі — КЗпП) нормою. І прийнята пізніше в часі загальна норма (частина третя статті 119 КЗпП) не скасовує спеціальної норми.

Наголошується, що педагогічними чи науково-педагогічними працівниками, призваними на військову службу за призовом під час мобілізації, зберігається їхній попередній середній заробіток.

Яку допомогу ветерани та військовослужбовці можуть отримати від держави

Раніше ми вже писали, що уряд планує запровадити зміни, які торкнуться соціальної підтримки захисників України.

Він передбачає, що ветерани отримуватимуть від держави нову соціальну комплексну послугу. У Кабміні її описали як "формування життєстійкості".

Ця послуга охоплює наступні аспекти: соціально-психологічну допомогу ветерана, формування і розвиток соціальних навичок та умінь, сприяння адаптації тощо.

Планується, що це зможе зробити кожен ветеран, рідні ветерана або одразу група людей.

Цей проєкт передбачає соціальний супровід військовослужбовців і членів їхніх родин у військових частинах.

Наприклад, військовослужбовцям будуть надавати психосоціальну підтримку для зміцнення родин, допомогу в оформленні документів, в комунікації з органами місцевої та державної влади.

Зазначається, що координацією займатиметься Міністерство соціальної політики України.

Раніше ми вже писали про новий проєкт, який ухвалили у Раді. Також ми розповідали, що призовний вік можуть зменшити.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Ексклюзив редакції

Дивитися всі