Вітчизняні фінансові установи перебувають під контролем іноземних юридичних осіб, держави, приватних підприємців і політиків. Структура власності не прихована, оскільки Національний банк вимагає від учасників ринку оприлюднювати інформацію про кінцевих бенефеціарів та акціонерів. Завдяки прозорості системи можна встановити імена реальних осіб, які контролюють банківську систему України.
Деталі оприлюднені на офіційному сайті НБУ.
Банки у власності держави
Всього в Україні 5 державних банків: Приватбанк, Укрексімбанк, Ощадбанк, Сенс Банк та Укргазбанк. Вони разом консолідують 61,5% загального прибутку, за даними Опендатаботу. Причому 41,7% або 54,46 млрд гривень заробив Приватбанк, який довгий час утримує лідерство на фінансовому ринку.
Єдиним акціонером ПриватБанку та Ощадбанку є Кабінет Міністрів. Сенс Банк націоналізували відносно нещодавно, його контролює Міністерство фінансів (Укрексімбанк також). Раніше установа мала назву "Альфа-банк" і належала наближеним до Путіна олігархам Михайлу Фрідману та Петру Авену.
Що стосується Укргазбанку, то 94% акцій належать державі в особі Міністерства фінансів, а решта розділена між фізичними особами з частками менше відсотка.
Іноземні банки
Станом на 2024 рік в Україні функціонує 14 фінансових установ з іноземним капіталом. За 11 місяців 2023 року вони загалом отримали 32,8 млрд гривень. Причому ця сума перевищує в 1,6 рази показник 2021 року.
Власниками банків є:
- Райффайзен Банк – австрійська банківська група Raiffeisen Bank International AG (68%), Європейський Банк Реконструкції та Розвитку (30%);
- УкрСиббанк – французька міжнародна фінансова група BNP Paribas (60%), Європейський Банк Реконструкції та Розвитку (40%);
- Креді Агріколь Банк – французька компанія Credit Agricole S.A.;
- Кредобанк – польський державний банк PKO Bank Polski;
- ОТП Банк – угорська фінансова група OTP Bank Plc.;
- Сітібанк – американський холдинг Citigroup;
- Ідея банк – польська фінансова група Getin Holding S.A.;
- Прокредит Банк – німецька міжнародна фінансова холдингова компанія ProCredit Holding AG.
Приватний капітал
Велику частку ринку займають банки у власності українських приватних компаній та фізичних осіб, серед яких – олігархи, політики, бізнесмени. Загалом вони заробили 17,47 млрд гривень, причому 2/3 від сукупного прибутку належить двом установам – ПУМБ (6,69 млрд гривень) та Універсал банку (4,95 млрд гривень).
Власниками десяти банків із найбільшими прибутками за 2023 рік є:
- ПУМБ – олігарх Рінат Ахметов;
- Універсал банк – політик і підприємець Сергій Тігіпко через кіпрську компанію Bailican Limited;
- Monobank – використовує ліцензію Універсал банку, отже належить Сергію Тігіпку;
- Південний – основна частка акцій належить родині одеського банкіра Юрія Родіна, ще 22% у власності харківʼянина-бізнесмена Марка Беккера;
- А-Банк – родина Суркісів (брати Ігор і Григорій, їхні доньки Марина і Світлана);
- Восток – бізнесмен Володимир Костельман (співзасновник мережі супермаркетів "Сільпо") і родина Мороховських;
- Кредит Дніпро – харківський бізнесмен Олександр Ярославський (фінансово-промислова група DCH);
- Кліринговий дім – колишня народна депутатка від ОПЗЖ Юлія Льовочкіна (75% прямо та опосередковано);
- Авангард – засновники фінансової групи з управління активами Investment Capital Ukraine (ICU) Костянтин і Макар Пасенюк (по 50%);
- Таскомбанк – Сергій Тігіпко.
Як видно, володіння банками в Україні здебільшого супроводжується різними видами бізнес-зв’язків. Вузлами виступають компанії та фізичні особи, поєднані родинними або партнерськими зв’язками.
Раніше сайт Pro Гроші писав, що Укрпошта хоче отримати обмежену банківську ліцензію. Також ми повідомляли про власників наших улюблених телеканалів і розповідали, кому належать українські ЗМІ.