Учасникам російсько-української війни після демобілізації держава впродовж 2-3 років повинна виплачувати грошові стипендії. Натомість довічні пільги потрібно скасувати через брак коштів у бюджеті.
Про це заявила голова комітету Верховної Ради з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галина Третьякова.
"Існує велика проблема з пожиттєвими пільгами учасників бойових дій, які у свій час передбачили політики в чинному законодавстві без урахування спроможності державного бюджету. Низка цих пільг не працює. Навіть у мирний час таку кількість пільг бюджет держави компенсувати не може", – пояснила вона.
На думку Третьякової, сама система підтримки ветеранів, яка передбачає використання коштів з держбюджету, має бути змінена.
"Концепція пропонує існуючі в законодавстві пільги для учасників бойових дій перевести у дво-трирічну грошову стипендію чи доплату до основного доходу. Пільги, які не працюють, потрібно замінити на те, що дійсно потрібно громадянам після демобілізації", — пояснила Галина Третьякова.
Розмір грошових виплат, згідно з запропонованою схемою, залежатиме від:
- посади військовослужбовців під час війни;
- строку служби;
- кількості виконаних бойових завдань.
На думку Галини Третьякової, двох-трьох років державної підтримки вистачить, щоби надалі учасник війни продовжував свій життєвий шлях повністю самостійно.
Також пропонується, щоби після демобілізації учасникам бойових дій надавалася оплачувана з боку держави відпустка на 2-3 місяці. Розмір виплати буде на рівні середнього розміру грошового забезпечення під час служби.
"За оптимістичним сценарієм, через ці два-три місяці державної підтримки та тісної взаємодії з ветеранською патронатною службою у демобілізованого військовослужбовця з'явиться робоче місце, дохід, стипендія від держави до основного доходу, медичний захист, житло, отримана додаткова або часткова кваліфікація", – підсумувала Третьякова.
Скільки служать в армії під час війни
Через запроваджений з лютого 2022 року воєнний стан в Україні, частина військових служить 11 місяців та більше. Однак є й обмежені терміни.
Так, строки військової служби встановлені статтею 23 закону "Про військовий обов’язок та військову службу", але демобілізуватися можливо на підставах, вказаних в статті 26 або у разі наказу Президента про демобілізацію або скасування воєнного стану.
У 2023 році військові служать:
- до 12 місяців ― особи, які на час призову на строкову військову службу мають ступінь вищої освіти магістра;
- до 18 місяців ― солдати й матроси, сержанти й старшини, які проходять строкову військову службу в Збройних Силах України та інших військових формуваннях;
- контрактники ЗСУ служать до трьох років рядовими, від трьох до п’яти ― сержантами й старшинами. Від 24 до 60 місяців ― громадяни, яким первинне військове звання присвоєно після проходження повного курсу військового вишколу за програмою підготовки офіцерів запасу або в порядку атестування осіб до присвоєння первинних військових звань офіцерського складу запасу;
- 12 ― 60 місяців ― інші громадяни.
Раніше ми розповідали, чи планується в Україні демобілізація військових, які прослужили в армії рік. Ще ми пояснювали, хто з українців зможе отримати право на звільнення зі служби під час мобілізації.