Національний Банк України з 7 квітня вирішив запровадити низку нових заходів для підсилення стимулів залучення банками депозитів населення у гривні та для зниження ризиків для валютного ринку та міжнародних резервів.
Про це йдеться у повідомленні на сайті регулятора.
Що змінюється?
Зазначається, що завдяки заходам, заощадження громадян будуть захищені від інфляційного знецінення, а ще дії НБУ створять додаткові умови для подальшого зниження цінового тиску.
До того ж Нацбанк визначив параметри нового операційного дизайну монетарної політики. Зміни передбачають:
- зниження ставки за депозитними сертифікатами (ДС), у яких банки розміщують кошти у НБУ, з 23% до 20% річних;
- запровадження нових лімітованих тримісячних депозитних сертифікатів під фіксовану ставку на рівні облікової ставки.
Фінансовим установам дозволять подавати заявки на придбання тримісячних депозитних сертифікатів як у НБУ, так і на міжбанківському ринку в межах динамічного ліміту, що складатиметься з двох частин:
- перша — це 70% від наявного в банку портфеля гривневих депозитів фізичних осіб з початковим строком погашення від трьох місяців станом на дату, що на три робочі дні передує даті придбання тримісячних ДС;
- друга — помножений на мультиплікатор приріст обсягу такого портфеля гривневих депозитів фізичних осіб, починаючи з 4 квітня 2023 року. Значення мультиплікатора дорівнюватиме "3,0".
"Завдяки оновленню операційного дизайну відбудеться підвищення привабливості та збільшиться строковість гривневих депозитів фізичних осіб", — зауважують у Нацбанку.
Також в НБУ вважають, що дозвіл на розміщення частини вільної ліквідності у тримісячних ДС в залежності від динаміки портфеля строкових депозитів фізичних осіб, спонукатиме банківські установи активніше конкурувати за вкладників підвищенням ставок. Натомість для тих банків, які й надалі розміщуватимуть вільну ліквідність лише в ДС овернайт, такі операції генеруватимуть нижчі, ніж раніше, доходи.
Водночас у НБУ підкреслюють, що після стабілізації економіки та фінансових ринків традиційний формат операційного дизайну монетарної політики буде відновлено.
Раніше стало відомо, що в Україні більше не існує поняття "банківський день". Також ми розповідали, коли НБУ може відмовитися від фіксованого курсу долара.